Városunk önkormányzatának februári közgyűlése rendkívül témagazdag volt, amit egy váratlan epizód is „színesített”. Amint arról már beszámoltunk, a két ellenzéki frakció képviselői nem vettek részt a költségvetés vitájában, demonstrációjuk hátteréről rendkívüli sajtótájékoztatót tartottak.
Kovács Rajmund (Jobbik) azonban a helyén maradt és szót kért. Kifogásolta, hogy míg a bevételi oldalon 23,5 milliárd, a kiadási oldalon 37,5 milliárd szerepel a költségvetésben. A 14 milliárdos hiányt költségvetési maradványból és hitelből szándékoznak finanszírozni, így kerülve meg az önkormányzati törvény azon kitételét, hogy költségvetést tilos hiánnyal elfogadni. Szerinte az előző évi maradványt a költségvetési lyukak befoltozása helyett költhetnék más célokra is, városfejlesztésre, útfelújításra, panelházak szigetelésére, felújítására, bölcsődék-óvodák fejlesztésére. Ehelyett elzálogosítjuk a várost és feléljük a jövőnket – mondta.
Tételesen is felsorolt néhány általa vitatott kiadást:
„A V-busz Kft.-re 1 milliárd 510 millió van betervezve 2020-ban, ha összeadom a számokat a táblázatban, és még csak február vége van, mennyi lesz a végösszeg december 31-én? A polgármesteri hivatal 9 millióért szándékozik autót venni, ki fogja használni, kinek kell új autót vennünk? Továbbá még 2 db elektromos személygépjármű beszerzésére is el kívánnak költeni 30 millió forintot. Sajnálom én is, hogy a párizsi Notre-Dame-katedrális leégett, de 4 millió forint helyett küldjünk inkább csak 1 milliót, a maradék 3 milliónak lenne helye máshol. Az illegális hulladéklerakás felszámolására tavaly 4,4 milliót költöttünk, 2020-ra csak 1,8 millió van betervezve. A Veszprém Foci Centrum Utánpótlás SE 17 millió forintra számíthat ebben az évben, miközben legalább 300-350 igazolt gyermek játékosuk van és hozzák a szép eredményeket, ők is megérdemelnének szerintem magasabb összegű támogatást. Csak összehasonlításként ennyit keres egy kézilabdás Veszprémben havonta. A Volánnak is tartozunk még 71 millió forinttal a 2018 évben történt szolgáltatásvásárlás miatt. Ezt is ki kell majd fizetnünk. Az is beszédes, hogy tavaly december 31-én 500 millió forint volt a város hitelállománya, idénre már 1,8 milliárd lesz. Ki fogja visszafizetni ezt a hitelt? Természetesen az adófizetők. A veszprémi cégek nagy része az autóiparral szorosan együttműködik, az iparűzési adó nagy részét ők fizetik be a kasszába. Látva a nemzetközi folyamatokat, az autóipar már nem olyan lendületes, mint amilyen pár évvel ezelőtt volt, szerintem ezektől a cégektől is kevesebb iparűzési adó várható. Varga Mihály pénzügyminiszter február elején beszélt az iparűzési adó átalakításáról, a cégeket érintő könnyítésről. Ha ez megvalósul, akkor még kevesebb pénz folyhat be a kasszába.”
Végül megjegyezte: „Ezt a költségvetést nem elfogadni kellene, hanem visszavonni és olyat benyújtani ami nem a túlélésről, vagyonfelélésről, a hitelfelvételről és a két kézzel történő pénzszórásról szól, hanem a megfontolt, követhető és a város érdekeit hosszú távon figyelembe vevő gazdálkodást helyezi előtérbe.”
Porga Gyula polgármester válaszában emlékeztetett, hogy ez a tizedik költségvetés, aminek a felelőssége az ő vállán nyugszik. A bírálók minden évben vészharangot kongattak, utóbb kiderült, hogy alaptalanul. Az elért eredmények és megvalósult fejlesztések rácáfoltak a kritikusokra, az ellenzék kivonulása a vitából pedig azt mutatja, hogy elfogytak az érveik, az idei költségvetést nem lehet a korábbi vészjósló jelzőkkel minősíteni. Ez egy büszke és erős város költségvetése. Nem az ellenzéki képviselőknek, hanem a város igényeinek kell megfelelnünk – mondta –, a maradványt pedig arra költjük, amire kaptuk.