Tömegével íratják alapítványi és magániskolákba a gyerekeiket azok a szülők, akik ezt megengedhetik maguknak. Ezzel is drasztikusan nő a szegények és gazdagok közti különbség az oktatás terén – írja a Nyomtass te is!
2020 és 2023 között a magániskolákban tanuló diákok száma 59 ezerről 64 ezer főre nőtt. A magyar iskolákat üzemeltető szervezetek átlagos éves bevétele 767 millió forint, a nemzetközi intézményeké meghaladja az egymilliárd forintot – derült ki a BDO Corporate Finance kutatásából. A magániskolák egy részének kihasználtsága telítődött, hosszabb várólisták alakultak ki. Hiába a sokszor milliós tandíj, van, ahol 12-szer többen jelentkeztek, mint ahány hely volt az induló osztályban.
Az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) által nyújtott információk szerint 2018 óta több mint 20 új alapítványi és magániskola kezdte meg működését az országban. Emellett több működő intézmény is tervezi bővíteni kapacitásait, vagy akár új campus létrehozásában gondolkodik. A nemzetközi intézmények esetében az éves tandíjak átlagos mértéke 4,3 millió, míg a magyar intézményeknél átlagosan 1,5 millió forint. A két legnagyobb nemzetközi magániskolában (AISB – American International School of Budapest és BISB – The British International School Budapest) a legfelsőbb év díja a 9 millió forintot is eléri.
Egyébként az egyházi iskolák egy része is a magániskolák színvonalához közelít, hiszen ők jóval több támogatást kapnak az államtól, mint az állami iskolák, és sok olyan kötöttséget sem kell elviselniük, mint azoknak. Az egyre több sebből vérző állami oktatás marad a szegényeknek.
A Nyomtass te is! friss számának további témái:
– Az elmúlt három és fél évben a leggazdagabb magyarok reáljövedelme majdnem kétszer olyan nagyot nőtt, mint a legszegényebbeké – derült ki a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi elemzéséből.
– Megint meglódultak az árak
– Egy újabb, a legszegényebbeket sújtó intézkedés. Mostantól szabálysértésnek minősül, és 65 ezer forinttal büntethető, ha valaki kiveszi a kukába dobott, 50 forintért visszaváltható palackokat.
– Csoda, hogy működik az egészségügy. Egy friss felmérés szerint ezt mondják azok a megkérdezett orvosok, akiknek több mint egyharmada tervezi, hogy elhagyja a pályát, illetve külföldre megy dolgozni
– Október 16-áig ingyenes európai vonatjegyre pályázhatnak a 18 éves magyar fiatalok.
Olvassa, nyomtassa, terjessze! Innen töltheti le a friss lapszámot.
A vezető képen az önkormányzat által is támogatott Debreceni Nemzetközi Iskola (ISD). Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI/MTVA