A mesterséges intelligencia itt van, és nem azért jött, hogy leigázza az emberiséget. Nem kell tartani tőle, sőt, érdemes alaposabban megismerkedni vele. Ha megtanuljuk, hogyan használjuk ki a benne rejlő lehetőségeket, hatalmas segítséget nyújthat a munkánkban, az életünk szervezésében – sőt, még a szórakozásunkban is.
Szóval legközelebb, amikor hallod a „mesterséges intelligencia” szót, ne a Terminátor jusson eszedbe, hanem az a barátságos algoritmus, ami lehetővé teszi, hogy több időt szánj a fontos dolgokra.
Nos, kezdjük az alapoknál: a mesterséges intelligencia, vagy röviden MI, az a technológia, ami próbál olyan okos lenni, mint mi, emberek. De nem úgy, hogy kioktat minket, mint egy gonosz kolléga, aki mindig jobban tudja, hogyan kell Excel-táblázatban dolgozni. Nem, az MI inkább a segítőkész, csendben dolgozó, szorgos kis robot, aki az életünket próbálja megkönnyíteni.
A mesterséges intelligencia, az új kollégád
Először is, ne gondolj rá úgy, mint egy érzelemmentes gépre, amelyik el akarja foglalni a munkahelyedet és uralni a világot. Ő inkább egy olyan „személy”, akinek a hobbija, hogy mindent gyorsabban és hatékonyabban csinál, mint mi. Segít neked a munkában, amikor te már a nyolcadik kávédat iszod, és még mindig azt kérdezed magadtól, hogyan fogsz időben végezni a beszámolóval.
Ez a technológia képes szövegeket, posztokat, e-mail-sablonokat írni, képeket gyártani, adatelemzést végezni és még sorolhatnám. Úgyhogy, ha legközelebb úgy érzed, az agyad már kifolyik a helyéről, órák óta bámulod az üres dokumentumot, gondolj arra, hogy van egy digitális barátod, aki szívesen átvállalja a nehezebb feladatokat.
Mi mindenre használható? – Avagy miért NEM kell tőle félnünk
Az MI-t azért tervezték, hogy segítsen a mindennapi életünkben: képeket készít, szövegeket ír, fordít, zenét komponál, segít ötleteket adni, hogy hogyan csapj szuper születésnapi bulit, hogyan készíts diétás heti menüt vagy akár segít egy hatékonyabb reggeli rutin kialakításában.
Ne ess pánikba: a mesterséges intelligencia nem veszi el a munkádat, inkább kiegészíti azt. Gondolj rá úgy, mint egy szupergyors asszisztensre, aki a monoton feladatokat végzi helyetted. Közben te nyugodtan kreatívkodhatsz és új projekteken agyalhatsz.
Képet gyártani? Simán!
Ha már itt tartunk, a mesterséges intelligencia nemcsak a szövegekkel bánik jól. Tegyük fel, hogy szöveget kell írnod valamiről, ami annyira abszurd, hogy egyszerűen nem találsz képet hozzá az interneten: kellene egy kép egy sárkányról, aki pizzát eszik egy gördeszkán. Na, a mesterséges intelligencia pont az ilyen ötleteket szereti!
Képes vagy egy-két kulcsszóból egészen látványos képeket generálni az MI segítségével. Csak bedobod az ötleted egy MI-alapú képgenerátorba, és máris kész egy vadonatúj vizuális remekmű. Ami jó hír: ezek a generált képek egyelőre szabadon felhasználhatóak, csak meg kell jelölni, hogy mesterséges intelligenciával készültek.
Miért félnek tőle sokan?
Ahogy az új dolgoknál lenni szokott, sokan tartanak tőle. A sci-fik és a futurisztikus filmek képe persze nem segít: az emberek hajlamosak úgy gondolni a mesterséges intelligenciára, mint valami világhódító gépre, ami egyszer csak felkel és leigázza az emberiséget. De a valóság kicsit unalmasabb – és sokkal kevésbé félelmetes.
És hát persze, ott van a másik félelem: mi lesz a munkahelyünkkel? Nos, ha valaki szeret egész nap adatokat gépelni, akkor talán tényleg fenyegetve érezheti magát. De azok számára, akik szeretik a gyors problémamegoldást és a kreatív ötletgyártást, az MI csak egy újabb eszköz lesz a laptoptáskában.
Egy másik aspektus
A napokban dr. Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora tartott egy izgalmas előadást az Eötvös Károly Könyvtárban, ahol arról beszélt, hogyan fogja megváltoztatni a munkakörnyezetünket a mesterséges intelligencia, ha hatékonyabbak szeretnénk lenni. Az MI-t kognitív protézisként írta le, amely fokozatosan átveszi egyes képességeinket. Ironikus módon, bár „intelligenciának” hívjuk, valójában mi butulunk közben, ahogy egyre több képességünkről mondunk le, és egyre több feladatot adunk át a gépnek. Dr. Abonyi János szerint ezek az eszközök tovább növelhetik a társadalmi egyenlőtlenségeket, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogyha okosan használjuk őket, közösen fejlődhetünk velük, és megkönnyíthetjük saját jövőnket.
Vezető kép forrása: Mesterséges Intelligencia