A legtöbb gazdi általában nem viszi magával kedvencét a hosszabb, illetve külföldi utazások idejére, akadhatnak azonban olyan esetek, amikor szeretnénk, hogy kutyusunk is velünk tartson.
Ilyenkor persze nemcsak a kiváló minőségű állateledel beszerzése a dolgunk, hanem a kutyaútlevél elintézése is. Ez Unió-szerte igazolásként funkcionál annak tekintetében, hogy megkapta a veszettség elleni oltását. Természetesen fontos utánajárni a célország pontos előírásainak, szabályozásának, mielőtt útnak indulnánk.
Mi is pontosan a kutyaútlevél, milyen esetekben szükséges?
Más néven európai kisállatútlevél, ami egy szabványos nemzetközi okmánynak felel meg, ezt az okiratot a jogosult állatorvosok a Magyar Állatorvosi Kamarától tudják beszerezni. Amikor tehát uniós tagállamok közötti utazást tervezünk, feltétlenül szükséges elintézni. Ez az okmány ugyanakkor állatunk egész életében használható, amennyiben a veszettség elleni oltást rendszeresen megkapja.
Ha viszont nem EU-s ország az úticél, nem feltétlenül elég a kisállatútlevél, ilyenkor kiviteli igazolást is kérni kell sok esetben, az előírások alapján.
A kutyaútlevél igénylésének folyamata
Az állatorvosnál kell kezdeményezni, azaz minden olyan állatorvostól kérhető, aki jogosult a kiállítására, vagyis tagja az Állatorvosi Kamarának, valamint rendelkezik a szükséges engedéllyel a veszettség elleni védőoltások beadásához.
A procedúra általában gyorsan, gördülékenyen intézhető, kivéve, ha az adott EU-s tagállamban speciális követelményeknek kell eleget tenni. Ezért is fontos az utazás előtt pontosan utánajárni, így az állatorvostól a megfelelő dokumentumokat kérhetjük ki.
Milyen költségekkel számoljunk, mennyi ideig érvényes?
Természetesen van költsége az útlevél kiváltásának, ez persze eltérő lehet, de általánosságban 18500 Ft-os kiadással mindenképpen számoljunk. Ha pedig elvesztettük, igényelhetünk újat, viszont ez esetben ismételten ki kell fizetni a költséget.
Ami az érvényességét illeti, a veszettség elleni védőoltáshoz köthető, amelyet évente ismételni kell, ha tehát rendszeresen megkapja, használható a teljes élettartama alatt, ellenkező esetben az oltástól számított 1 évig érvényes, és nem hosszabbodik meg, ha nem történik meg a következő, esedékes oltás beadása.
Az új oltás igazoltatását követően viszont használható az útlevél, fontos mindig ellenőrizni, aktualizáltatni.
Milyen adatokat rögzítenek?
A kisállatútlevél tartalmazza a kedvencünk (kutya vagy macska) mikrochip kódját, a gazdi, valamint az állatorvos adatait, illetve az állatunk főbb adatait is. Kiváltképp fontosak a veszettség elleni oltás és az Echinococcus kezeléssel kapcsolatos információk.
Mielőtt útnak indulunk, érdemes utánakérdezni az állatorvosnál, hogy a célországban milyen betegségek gyakoriak, hiszen így felkészülhetünk kedvencünk védelme szempontjából is.
Fotó forrása: grandopet.hu