Színházrekonstrukció, a Dimitrov sorsa, Kulturális negyed, új völgyhíd. Négy olyan fejlesztési elképzelés, amelyekre a Modern Városok Program keretében a kormány finanszírozásában, vagy uniós pályázati támogatással volt ígéretünk. Miközben számos beruházás zajlik a városban ezekből a forrásokból, a felsorolt projektekről kevés információ jut el a veszprémiekhez.
Durmics Zsuzsannát, a polgármesteri hivatal városfejlesztési irodájának vezetőjét arra kértük, segítsen eloszlatni a találgatásokat.
– 2018 márciusa és októbere óta mindegyik projektről, azok előrehaladásáról nyilatkoztunk több sajtónyilvános fórumon is. Mindemellett a teljes Modern Városok Program aktuális állapotáról évente beszámoló készül a közgyűlés és a szakbizottságok számára, ami szintén nyilvános – hárította az irodavezető a tájékoztatás elégtelenségére célzó felvetésünket.
– Korábbi sajtóhírek szerint a Petőfi Színház rekonstrukciójának 2019 tavaszán kellett volna elkezdődnie a Modern Városok Program keretében. A beruházást 2021-re tervezték befejezni, ez idő alatt a társulat a volt Dimitrovba költözött volna. Bár a fejlesztés részeként az egykori zenede felújítására hamarosan sor kerül (ide költözik át véglegesen a színházi igazgatás és a kiszolgáló egységek), úgy hírlik, hogy a színházépület rekonstrukciójának már csak 2024-ben fognak nekiállni. Mi az oka a késlekedésnek, és kell-e módosítani, esetleg szűkíteni a projekt műszaki tartalmát?
Petőfi Színház későbbre halasztva
– Amit említ, az a Petőfi Színház komplex fejlesztésére irányuló program előkészítésének kezdeti szakaszában becsült ütemezés volt. Hogy tisztán lássunk: a színház épületének jelentős megújítását, átalakítását és bővítését megelőzi a Szeglethy utcai volt zeneiskola ingatlanegyüttesének és belső udvarainak átépítése, megújítása. Az első ütem, vagyis a Szeglethy utcai tömb megújításának kiviteli tervei elkészültek, a közbeszerzési eljárás november közepén indulhat.
A második ütem – tehát a színház és a volt Korona szálló – épülettömbjének tervezése még nem zárult le, ez egy nagyon aprólékos, jelentős munka. Több szakágat összefogó tartalmat jelent, ezért nagyon időigényes. Ha maga az építkezés belecsúszna az EKF 2023-as rendezvénysorozatába, akkor a színház és a környezete megújítása csak 2024 elején fog elkezdődni. A 2023-as kulturális programok lebonyolítására az épület alkalmas, ahogyan ma is.
Nincs szó műszaki tartalomszűkítésekről. A színvonalas és teljes értékű, jövőnek szóló tartalomról és minőségről nem mondunk le, a projektet nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásként kezeli a kormány is. Épp emiatt járunk el megfontoltan, és ha szükséges, akkor halasztunk. A felesleges, értelmetlen kapkodás rossz irány, ezt mindenképp szeretnénk elkerülni.
A Dimitrov és a milliárdok
– Úgy tudjuk, hogy a volt Dimitrovval kapcsolatos elképzelés is módosult, mert a színház ideiglenes játszóhelye egy speciális sátor lesz a zenede hátsó frontján, mivel az egykori művelődési központ épülete az EKF 2023 részeként kap új funkciót. Helytálló ez az értesülés?
– A színház ideiglenes helyszíneként tervezett Dózsa György úti ingatlan az EKF keretében nem tud megújulni, ezért a színház ideiglenes elhelyezésére alternatív megoldást keresünk. Oberfrank Pál igazgatóval folyamatosan egyeztetünk, javaslatokat fogalmazunk meg, de erről csak akkor tudunk biztosat mondani, amikor a második ütem fejlesztése a megvalósítás időszakába lép.
– A megyei lap 2018. márciusi híradása szerint: „A rekonstrukcióra szánt 9 milliárd 230 millió forintból tavaly 680 millió forintot kapott meg a város, idén pedig 4 milliárd forintot.” Ezek a pénzek elfogytak, tartalékban vannak, vagy esetleg más célra lettek átcsoportosítva? Megérkezett azóta a maradék 4 milliárd 550 millió forint, és elegendő lesz a projekt befejezésére?
– Az eddig rendelkezésre bocsátott forrás fel nem használt része ott van az önkormányzat számláján, amiből az első ütem meg is valósítható, várhatóan 2022 végéig. A további támogatás a második ütem közbeszerzési eljárásának lezárását követően fog megérkezni. Hogy időben mindez mikorra ütemezhető, az a közbeszerzési eljárás után derül ki.
Kulturális negyed – új pályázat
– Az eredeti tervek szerint a színházi projekthez szervesen kapcsolódna a TOP konstrukcióban megvalósuló kulturális negyed, vagyis a volt Püspökkert, az Erzsébet liget és az Erzsébet sétány rehabilitációja. A szeptemberi közgyűlésen a testület visszavonta azt a tavalyi nyertes pályázatát, ami a projektre 1 milliárd 620 millió forintot adott volna, ugyanakkor egy új pályázat beadásáról döntöttek, 2 milliárd 906 millió forintos, vissza nem térítendő támogatási összegre. Mikorra várható a pályázat elbírálása, és milyen tartalmi változásra utal az előterjesztésben az a mondat, hogy: „a Modern Városok Program keretében megvalósuló »Veszprémi Petőfi Színház komplex fejlesztése« program időbeni csúszása miatt az akcióterület módosítása vált szükségessé”?
– A 2014–2020 költségvetési ciklusban a Zöld város kialakítása program megvalósítását szolgáló keretösszegből 1 milliárd 620 millió forintot kívánt az önkormányzat a kulturális negyed megújítására fordítani. Az erről szóló támogatási szerződés tavaly május végén lépett hatályba. Azért, hogy a Zöld város kialakítása projekt ne függjön a Petőfi Színház komplex fejlesztésétől, az akcióterület módosítása vált szükségessé. Ennek során a Püspökkert kikerült a projektterületből, viszont az Erzsébet liget belekerült.
A projekt módosított szakmai tartalmára vonatkozóan kivitelezési piackutatást folytatottunk le, ennek során jelentős áremelkedéssel szembesültünk a pályázat benyújtása óta eltelt idő és a tervek engedélyeztetési eljárása során történt módosítások miatt. Az önkormányzat ezért idén júliusban a konstrukció újranyitását és a támogatási összeg 2,9063 milliárd forintra történő megemelését kérte. Erre a regionális fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár augusztusban engedélyt adott. Bízunk abban, hogy a pályázat elbírálására még idén sor kerül és megköthetjük a szerződést. Mivel a közreműködő szervezet munkájára a hivatalnak nincs ráhatása, biztos dátumot nem tudunk. A megvalósítás véghatárideje a most benyújtott pályázatban 2022. december 31.
Az Aranyos-völgyi viadukt
– A Pápai út és a Kistó utca összeköttetésének építése jól halad. Ez a belső körgyűrű folytatásának első üteme, amire az unió 1 milliárd 200 millió forintot adott a TOP keretében. A második ütemet, vagyis a Kistó utca–Tüzér utca közötti szakaszt kormányígéret szerint a Modern Városok Program finanszírozza. 2018 októberében azt írtuk, hogy „A tervező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás hamarosan indul, a kivitelezés 2020-ban kezdődhet el.” Ehhez képest hol tartunk 2020 végén?
– A projektben minden a terv szerint zajlik. A fejlesztés lebonyolítója a NIF Zrt., természetesen a várossal együttműködve. Jelenleg az építési engedélyezési eljárás van folyamatban. A híd, mint műtárgy, már rendelkezik engedéllyel, a környezetvédelmi engedély is megvan, az útépítés engedélyezése várhatóan az év végére zárul le. Utána kezdődik a kiviteli tervek elkészítése, ami nagyjából két–három hónapot igényel, majd a NIF Zrt. elindítja a kiviteli közbeszerzési eljárást. Ez a jövő év második félévének elejére várható. A közbeszerzési eljárás hosszúságát nehéz előre megjósolni, a tapasztalat szerint hat–nyolc hónap szokott lenni.
– A 2016-ban 3-3,5 milliárdosra becsült bekerülési költség most mekkora összegű, és van-e reális esély, hogy azt kormányzati forrásból fedezni fogják?
– A megvalósítás költségvetésére nincs rálátásunk, az a NIF Zrt. hatásköre.