Magyarországon számos személykeresésre, életmentésre szerveződött csapat van, jóval kevesebb azonban azoknak a száma, akik speciális képességekkel rendelkeznek, azaz profik valamiben, továbbá képzettek, nemzetközi vizsgával, jogosítvánnyal rendelkező kutyákkal dolgoznak.
Két napon keresztül tréningezik együtt a Veszprém Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, az SOS Mentőkutyás Egyesület és a Budapesti Önkéntes Mentő Egylet Katasztrófa Elhárítási Csoport a Bakonyban, Herendnél. A gyakorlaton tizenkét nyomkövető, terület- és romkereső mentőkutyával dolgoznak. A közös tréninget a Veszprém Megyei Kutató-Mentő Szolgálat szervezi annak érdekében, hogy az eltűntek felkutatásában minél jobban összehangolják saját és kutyáik képességeit.
A veszprémi szolgálat tagjai szinte valamennyien hivatásos tűzoltók, többen műszaki mentők. Kutyáikat maga a csapat vezetője képzi, a fiatalabbakat a legjobb vérvonalból tenyésztette ki. A kicsik néhány hetesen már akadálypályákon készülnek hivatásukra, mindegyik eb rendelkezik az életkorának megfelelő vizsgákkal. A csapat területkereső, romkereső és mantrailing rendszerben dolgozó nyomkövető kutyákkal rendelkezik, valamint már kiképzés alatt van egy – hazánkban ritka – holttestet felkutató kutyájuk is.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy a mentésben résztvevő szakemberek és a kutyák is ismerjék egymást. A kutyák nem zavarják egymást, együtt kell működniük, kiegészíteni egymás képességeit. Mert nagy felelősséget vállalunk, amikor egy-egy feladat elvégzése után kijelentjük, hogy az átvizsgált területen biztosan nincs senki – mondta Hirschl János, a Veszprém Megyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője.
A Fővárosi Katasztrófavédelem önkéntes mentőcsapata, a Katasztrófaelhárítási Csoport erdős vidéken, de hegyekben, barlangokban is bevethető, alpintechnikával, terepjárókkal és terület- valamint romkereső kutyákkal dolgoznak. Mentettek erdőben rekedt, sérült turistákat, fagykárok után részt vettek a kárelhárításban, a 2013-as árvíz idején, valamint extrém hóhelyzetben segítettek az utakon rekedtek ellátásában, mentésében.
Az SOS Mentőkutyás Egyesület arról híres, hogy Magyarországon egyedül csak nekik van nemzetközi emelt szintű nyomkövető vizsgával rendelkező kutyájuk. Gáspár Ildikónak, a csapat vezetőjének Szuszó nevű kutyája az első, akit a nyom után küldenek, ha ismert, honnan tűnt el a keresett személy.
Az egyesület kutyás vezetője, Salamon Klára több kutyával érkezett a közös tréningre. Mint mondta, fontos, hogy a kutyák váltani tudják egymást, és mindegyik ebet azon a terepen vessék be, ahol ő a legjobb.
– A Veszprém megyeiek profik ebben a munkában, sokat számít, hogy a tagok hivatásos tűzoltók és a kutyáik is magasan képzettek. Megszámolni is nehéz lenne, hányszor vettük igénybe egymás segítségét – mondta Klára.
Szombaton és vasárnap a Hajagon különböző feladatokat oldanak meg együtt a kutyák és vezetőik, egymásra építik a területkereső és a nyomkövető kutyák munkáját. Bár sokszor dolgoztak már együtt, mindegyik csapatnál vannak új, fiatal kutyák, akiknek össze kell szokniuk, meg kell ismerniük egymást.