Az egyszerű emberek kétszáz éve is úri huncutságnak tartották a politikát, de mostanság sincsenek jobb véleménnyel a hatalom birtokosairól. Korunkban a hölgyek is beszálltak az uralkodásért vívott harcba, így a mondás kibővül az úri huncutság mellett az úriasszonyi jelzővel.
Olasz és német pártelnökök személyében találta meg a magyar miniszterelnök eszmetársait Európa politikai színterén. A hölgyek szerepe azért feltűnő, mert itthon elvétve találkozhatunk a politikában nőkkel – főként, amióta a köztársasági elnök és a volt miniszter asszony egyszerre tűnt el pozíciójából.
Giorgia Meloni olasz kormányfő megválasztása után szalonképesebb arcát mutatta, szélsőjobboldali megnyilvánulásait finomította, pártjával középre húzott, kapott is cserébe frakciója három elnöki posztot az Európai Parlamentben. Orbánék – létszámában nagyobb – patriótás tömörülése (Patrióták Európáért, 2024 óta működő jobboldali–szélsőjobboldali nacionalista, euroszkeptikus párt) egyet sem. Ahogyan a mára második legerősebb politikai erő Németországban, az AfD – amely 2013-ban alakult EU-szkeptikus és nemzeti liberális pártként – is kimaradt a szórásból. A magyar miniszterelnök a napokban nagyvonalúan fogadta Alice Weidelt, az Alternatíva Németországért (AfD) párt elnökét, akit január 11-én választottak meg.
A politikus asszony korábban még pártja „szélsőjobboldalibb” tagjainak kizárását tervezte, mostanság már velük szövetségben elnököl, hiszen kancellárrá választásához szüksége van a szavazataikra. Elemzők szerint az AfD pont azért választja újra és újra vezetőjének, mert róla nehezebb elképzelni, hogy szélsőséges lenne, mint a párt politikusainak jelentős részét kitevő idősebb, heteroszexuális férfiakról. Úriasszonyi huncutság lenne, hogy a hölgy bevallottan homoszexuális, ami egyáltalán nem tartja vissza attól, hogy a kampányeseményen szidja a melegeket és a bevándorlókat?
Orbánnal közös sajtótájékoztatójukon Weidel megerősítette: a hagyományos családképet tekinti példaképnek, mert a legtöbben ilyen családban nevelkednek. Magát viszont liberálisnak tartja, Srí Lanka-i származású nővel él, akivel két fiút nevelnek együtt. Szerinte család az, ahol gyerekek vannak. Azt szeretné, hogy mindenki úgy élhessen, ahogy akar, és hogy abba az állam semmilyen módon ne szólhasson bele.
Megható vallomásából érdekes módon kimaradt, hogy nem Németországban, hanem Svájcban élnek négyesben, a politikus asszony hetente ingázik a két ország között.
Kritikusai politikai kaméleonnak, báránybőrbe bújt farkasnak nevezik: „Weidel olyan valaki, aki a tipikus AfD-választókerületnél szélesebb nyilvánosságot, a középosztálybeli burzsoáziát tudja megszólítani.”
Azzal az állítással igyekszik szalonképessé tenni pártját, hogy „Hitler kommunista” volt. Így próbálja lemosni politikai közösségéről a náci címkét.
Az úriasszonyi huncutság attól veszélyes, hogy a józanul gondolkodó polgárokon kívül a báránybőrbe bújt farkasok mindenkit megtévesztenek. Történelmi példák alapján azt is mondhatnám, életveszélyes.
Vezető képünk illusztráció: visegradinsight.eu