Ma a napnál világosabban látszott: a társadalom jó része a tanárok mellett áll. A szülők több mint fele egyetértése jeleként nem küldte iskolába gyermekét. Veszprémben és környékén háromszáznál valószínűleg jóval több tanár sztrájkolt az oktatás, a tudás becsületéért. A sztrájkolók száma még nem végleges.
Háromszáznál több bátor ember döntött arról, hogy a fenyegetések, a rosszallások és talán a hitetlenség ellenére mégis kiáll: emelt fővel követeli Veszprémben és környékén az oktatást megillető tiszteletet. Azért tiltakoztak, mert szégyenteljes fizetésükből szinte lehetetlen megélni. Mert a diplomás bérek utolsó helye az övéké. Mert cégek nyíltan, plakátokon keresnek a tanárok fizetésének többszöröséért betanított munkásokat. Mert maga az állam teremt káoszt az értékrendben. Ugyan melyik fiatal szeretne napi 8–10 órás munka után éhbért hazavinni? Jelenleg az oktatási rendszer, a NAT, az életpályamodell elhibázottsága mellett a legnagyobb gond, hogy nincsenek tanárok, nincs utánpótlás. Ha sürgősen nem sikerül megállítani a pedagógusok pályaelhagyását, akkor néhány éven belül nem lesz, aki tanítson.
A Vetési gimnáziumban 47-en sztrájkoltak.
A Lovassy gimnáziumban 37 sztrájkoló volt.
Ezért emeltek szót ma a Botev iskolában, ahol a 63 pedagógusból 43 sztrájkolt.
A Báthoryban 50 pedagógusból 24 nem vette fel a munkát.
A Rózsa úti iskolában a tantestület 61 tanárából 37 vállalta, hogy nemet mond az oktatás mai állapotára.
A Cholnokyban huszonnyolc tanár dolgozik, közülük 22 vette fel a sztrájkot. Gyakorlatilag kiürült az iskola, mert alig volt diák.
A Deákban harmincöten tiltakoztak az ötvenhat fős tanári karból. Nagyon kevés diák ment az első órákra.
A Kossuth-ban tizenheten sztrájkoltak.
A Dózsában negyvenketten nem dolgoztak a 62-ből.
A Simonyiban nyolc tanár fejezte ki tiltakozását.
A Noszlopyban 32 tanárból tíz nem vállalta ma az oktatást.
A Táncsicsban szolidaritási sztrájkot hirdettek.
A Bárcziban 120 alkalmazottból 65-en sztrájkoltak, és 20 fő vállalt szolidaritást velük.
Balatonalmádi mindhárom iskolájában volt, aki sztrájkolt: a két tannyelvű gimnáziumban öten, a vörösberényi iskolában tízen, a Györgyiben szintén tízen.
Balatonfüreden a Eötvösben a 38 tanárból 18 sztrájkolt, Nagyvázsonyban és Ajkán is tiltakoztak.
Képeink a bátrakat mutatják, de jó néhány helyen nem készült fotó. Több helyről még adataink sincsenek. A sztrájkolók számáról csütörtökön kapunk összesítést.
A kormány mintha nem is tudná, mi történik az országban, az iskolákban.
A vezető képen budapesti diákok. Fotó: Bodnár Patrícia/Index