Sajtótájékoztatót tartott ma két veszprémi önkormányzati képviselő és a Márkói Tiszta Víz Mozgalom a márkói murvabánya bejáratánál. Arra kérik a veszprémieket, álljanak melléjük és a civil fellépés erejével segítsenek megakadályozni egy súlyos környezetkárosítást, ami az ivóvizünket veszélyezteti.
Tavasszal adtunk hírt sok tonnányi ismeretlen eredetű, vegyes összetételű hulladék illegális lerakásáról a márkói dolomitbánya területén. A bánya tulajdonosának hulladéklerakásra ugyan nincs engedélye, de hulladékhasznosításra vonatkozó tervei igen. Az általa felkért szakértő előzetes vizsgálati dokumentációjában a kormányhivatal semmi kivetnivalót nem talált. A jóváhagyó határozatukat ugyan némileg módosították, de ez nem nyugtatja meg a környéken élőket. Ők Márkó, Bánd, Herend és Veszprém egészséges ivóvizéért aggódnak.
Hartmann Ferenc veszprémi képviselő interpellációval élt az önkormányzat júniusi közgyűlésén, de a felvetését Porga Gyula polgármester „túldimenzionált problémának” minősítette. A mai sajtótájékoztatón Hartmann Ferenc ezt határozottan visszautasította. Jelezte: nyomást fognak gyakorolni a városvezetésre, hogy folytasson tárgyalásokat az illetékesekkel, kövesse az ügy fejleményeit, érje el, hogy az önkormányzat beavatkozó félként vehessen részt az engedélyezési eljárásban és a következő közgyűlésen vegye napirendere a tervezett márkói hulladékhasznosító kérdését.
– Hét méterrel a fedetlen karszt fölött létesülne a hulladékhasznosító, ahová a helyiek szerint jelenleg is engedély nélkül hordják a senki által nem ellenőrzött szemetet. A bányatulajdonos jogtalanul hivatkozik rekultivációs tevékenységre, azt ugyanis csak a bányaművelés befejezése után lehet megkezdeni, szigorú előírások szerint. Veszprém polgármestere súlyosan alábecsüli ezt a problémát! – jelentette ki a képviselő.
(Itt ajánljuk olvasóink figyelmébe vezető képünket, amelyen festékes(nek látszó) vödör, (talán) neoncsövek, egy nagy füles műanyag láda, szőnyegek, gumiabroncsok és a kép bal alsó sarkán a fatábla alatt hullámpala is felismerhető.)
Katanics Sándor a gyulafirátóti városrész képviselőjeként arra figyelmeztetett, hogy a rátóti és a veszprémi lakosok nincsenek képben, ami az őket fenyegető veszélyt illeti. Arra kérte a sajtó jelen lévő képviselőit, hogy a nyilvánosság erejével segítsenek felrázni a közvéleményt. Emlékeztetett rá, hogy a kormányhivatal úgy hozta meg a jóváhagyó határozatát, hogy a Bakonykarszt Zrt.-től nem kért véleményt. Pedig a civilek megkeresésére született állásfoglalás egyértelműen fogalmaz: „A társaság szakembereinek véleménye szerint a bányagödör hulladékhasznosítási tevékenységre történő átminősítése kockázatot jelent a térség karsztvízbázisaira nézve, ezért azt nem támogatják.”
A vezető politikusok nem reagáltak
– A Márkói Tiszta Víz Mozgalom vezető politikusokat is megkeresett, de a többségük válaszra sem méltatott bennünket – mondta Erdősi Ferenc, a civil összefogás egyik vezetője.
Aláírásgyűjtéssel, fórumok szervezésével mostanra talán elérték az ingerküszöböt, de nagyon fontos lenne, hogy a távolabb élők is felismerjék: veszélyben az ivóvizük.
– A herendi kút vize már most kifogásolható, a bándi kút hozama apadóban. Mindenkinek az lenne az érdeke, hogy ami van és egészséges, azt megőrizzük. Az ivóvíz semmivel nem helyettesíthető – tette hozzá.
Csejtei Imre, a Márkói Tiszta Víz Mozgalom másik vezetője elkeseredetten magyarázta, hogy a dolomitnak semmiféle szűrőképessége nincs. Ami beszivárog, az akadály nélkül halad a felhasználási helyek felé.
– Ide az elkövetkező 22 évben 1 millió 600 ezer köbméter, nagyjából kétmillió tonna hulladékot akar a elhelyezni a bányatulajdonos másik, hulladékhasznosítással foglalkozó cége. Mindenféle mechanikai védelem nélkül, és a kormányhivatal határozata szerint ez így jó, így helyes! Ekkora felelőtlenséggel mi még nem találkoztunk! Feltehetően ott is szakemberek ülnek, így ez csak tudatos lehet! Gazember módon járt el a kormányhivatal! – fogalmazott, cseppet sem palástolva a dühét.
Végül arra kért mindenkit, értessék meg a veszprémiekkel, hogy számukra ez sokkal súlyosabb probléma lesz, mint a bándiaknak.
– Remélem, sikerül megértetniük az ott élő hatvanezer intelligens emberrel, hogy mi az ő vizüket is védjük – mondta végül.
Albert Péter szintén a civilek képviseletében arra figyelmeztetett, hogy a bánya területén úgy lett lerakva elképesztő mennyiségű illegális hulladék, hogy a bányagödör nincs kibélelve. A környezetében nincsenek figyelőszondák telepítve, így fogalmunk sincs, hogy mit iszunk.
A sajtótájékoztatót követően Hartmann Ferenc eljuttatta szerkesztőségünkbe azt az indítványt, amit a mai napon nyújtottak be Porga Gyula polgármesternek a hét ellenzéki képviselő aláírásával. Ebben a téma közgyűlési napirendre vételét és megtárgyalását kérik Márkó, Bánd és Herend polgármestereinek részvételével.