Angol nyelvű magazin, a Balkan Insight választotta az év hősének Törley Katalin francia szakos tanárt, a Tanítanék mozgalom egyik alapítóját. Hat éve esőben, fagyban, kánikulában rendületlenül szervezi az akciókat a magyar közoktatás megváltoztatásáért.
Egy ország láthatta volna Törley Katalin könnyeit, ha a közmédia hírei közé befért volna a Bazilikával szemközti szolidaritási vonulás. Az emelvényen ott állt a tizenhárom kirúgott középiskolai tanár. Körülöttük tanítványaik, akik szemében könny csillogott. „Tanárnő, itt vagyunk!” – kiabálták. Az internetezők emlékezetébe mélyen bevésődött a kép.
A francia nyelvet, irodalmat és kultúrát tanító hölgy nem szeptember 30-án könnyezett, amikor őt és még négy társát polgári engedetlenségük miatt eltávolították a Kölcsey-gimnáziumból. Akkor inkább dühös volt és elkeseredett. Azt remélte, a méltatlan eljárás falakat törhet át, többen csatlakoznak mozgalmukhoz, a magyar közoktatás megújításához.
Törley Katalin képe már 2016 óta hozzá tartozik a tanármegmozdulásokhoz. Mozgalmuk egyik jelképe az esernyő lett, hiszen annyiszor áztak a tüntetéseken. És persze a kockás ing, aminek viseléséről az egyik akkori államtitkár (hol van már, a nevére sem emlékszünk) gúnyos megjegyzést tett. Katalin védjegye mégis a sál. Télen nagy, meleg, bolyhos, tavasszal könnyed, sikkes. Hirdetik viselőjéről, hogy élete minden percében ízig-végig nő. Aki tudja, mit akar. Aki a klasszikus politizálás örömét és felelősségét akarja visszahozni: a köz ügyeivel való foglalkozást. Aki tudja, hogy állampolgárként, magánemberként, tanárként, egy szakma képviselőjeként jogosan szól bele az életét, a szakmáját érintő kérdésekbe. Aki szolidaritást vállal másokkal, segít az elesetteknek.
Nemcsak meleg takaróval, jó szóval, de szeretné megtanítani nekik, hogyan állhatnak ki magukért. Aki a tanítványainak erről is beszél az órákon. Hogyne tenné, hisz a világ egyik legizgalmasabb kultúrája tálcán kínálja. A szabadság, egyenlőség, testvériség hármas jelszava Európa alapértéke. A jövő olyan lesz, amilyenné az ifjabb generációk alakítják. Ha őket nem engedik gondolkodni, szárnyalni, ha alattvalói magatartást várnak tőlük, akkor a hatalom alapvető jogaikat sérti meg.
A tanárnő és társai sokáig remélték, a kormány ennyi erőfeszítés és összefogás mellett nem mehet el szó nélkül. Tévedtek. A megértésnek még a látszatát is elkerüli a miniszterelnök. Sőt. Cinikusan olyan emberre bízta az oktatást, akiről pontosan tudta, megtorolja az ellentmondást, hát még az ellenállást.
Törley Katalin nem született hősnek. Abban a gimnáziumban tanított, melynek egykor diákja volt. 23 évnyi tanítás után kirúgták, mert úgy szerette volna végezni a munkáját, ahogy az a XXI. században illendő és hasznos.
Vezető fotó: balkaninsight.com