Befejezték az élők utáni kutatást, a legtöbb külföldi mentőcsapat hazatért. Két héttel a 7,8-as erősségű törökországi földrengés után több mint 46 ezer halálos áldozatról tudnak. Csak holtakkal teli romok maradtak. Eljött a pillanat, amikor meghalt a remény.
Az Anadolu állami hírügynökség szerint a halottak száma Törökországban és Szíriában több mint 46 500-ra emelkedett. Romokban az ország földrengés sújtotta része. Mintegy 345 ezer lakás megsemmisült, emberek százezrei váltak hajléktalanná. Az egész világ igyekszik segíteni a bajbajutottakon.
Leírhatatlan pusztítás
Magyarországról, Veszprém megyéből is dolgoztak kutyás keresők a törökországi földrengés áldozatainak kimentésén. Más magyar szervezetek sátrakat, higiéniai eszközöket vittek az utcán rekedt embereknek.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap bejelentette, hogy 100 millió dolláros segélyt nyújtanak Törökországnak és Szíriának a földrengés következményeinek enyhítésére. Blinken helikopteres körutat tett a legsúlyosabban sújtott területeken, és azt mondta az újságíróknak, hogy nagyon nehéz szavakba önteni a látott pusztítást.
Csoda a 13. napon
A mentők még 12 nappal a február 6-i földrengés után is életjelet észleltek Antakyában a romok alatt, a kezükkel próbálták kikaparni, kiszabadítani a bent rekedteket, de feladták a küzdelmet. A török katasztrófavédelmi hatóság szerint már nincs remény arra, hogy élőket találjanak az összedőlt házak alatt. De a nép csodában reménykedik. Az utolsó három kimentett között volt egy kisgyerek is, 296 órával a földrengés után is éltek. Teljesen dehidratált és elgyengült állapotban hozták ki őket. Látszik a videón, ahogy egyikük utolsó erejével kezet csókol a megmentőjének. A nép tapsolt, ahogy infúzióra kötve kórházba szállították őket.
„Élve eltemetve”
Ennyi ideig nem bírja ki levegő és víz híján az emberi szervezet. Nagyon sokan ott vesztek a romok alatt, ez a szám azért is ilyen óriási, mert éjszaka történt a 7,8 erősségű földrengés, az embereket álmukban érte a katasztrófa. Csak holtakkal teli romok maradtak és reménytelenség. Az egészségügyi világszervezet becslése szerint mintegy 26 millió ember érintett valamilyen formában a katasztrófában Törökországban és Szíriában – írja a nova.rs című szerb hírportál. Életmentésre már nincs remény, de a romokat el kell takarítani, a holttesteket kihozni.
A földrengés zónájában felállítottak 250 ezer sátrat és több mint 6000 konténert és az evakuáció is folytatódik a veszélyeztetett területről az ország más részeibe. Eddig már csaknem félmillió embert telepítettek ki panziókba, szállodákba és más épületekbe. A török állam eddig 800 ezer károsultnak fizetett 10 ezer török lírát fejenként, ami 530 dollárnak felel meg. Az egész világ igyekszik segíteni a bajbajutottakon.
Vezető kép: Szavakkal leírhatatlan a pusztítás, amit a földrengés Törökországban okozott (Fotó: AFP/AA/nova.rs)