Orbán Viktor szerencsejátékként kezelte az amerikai elnökválasztást, mindent feltett egy lapra, ami vakmerőség, hiszen a két ország kapcsolata a tét – fogalmazott David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete az elnökválasztás alkalmából a rezidenciáján tartott fogadáson.
Elemzők szerint jól jött a Fidesz külpolitikájának Trump győzelme, de hogy Magyarországnak jó lesz-e, azt majd meglátjuk. A forint árfolyama mindenesetre idegesen reagált a választás napján. A magyar miniszterelnök nyilatkozata szerint visszatérhet az aranykor a két ország viszonyában, nagy tervek vannak készülőben. Na de mi lesz akkor például Orbán Viktor erőteljes kínai kapcsolatával? (Magyarországról úgy beszélnek már, mint Kína európai bázisáról.) Ugyanakkor Trump egyik legfőbb választási ígérete a kínai termékek elleni vámok maximalizálása, ami az Európai Unió gazdaságát is érintené. A Telex szerint viszont Orbánnak már az siker, ha most majd a Trumphoz fűződő barátsága miatt az amerikai adminisztráció végre békén hagyja. „Ha a demokrata adminisztrációval ellentétben nem bírálják Magyarország kormányát, nem lebegtetnek szankciókat, akkor már politikai sikerként könyvelheti el az Orbán-kormány Donald Trump győzelmét. Mindemellett azonban vannak és lesznek olyan ügyek, amelyekben várhatóan a magyar kormányzat érdekeivel ellentétes politikát fog folytatni az Egyesült Államok új vezetése” – írja a Telex.
Mindenesetre David Pressman, az USA budapesti nagykövete a választás alkalmából jól beolvasott Orbánnak a rezidenciáján megtartott fogadáson. „Orbán Viktor miniszterelnök úgy kezelte ezt a választást, mint kártyapartit egy kaszinóban. És nagyon magas tétet tett fel. Akár úgy gondolja, hogy megnyerte, akár elvesztette ezt a partit, nem a pénzzel, hanem az amerikai–magyar kapcsolatokkal játszott. Egy olyan kapcsolattal, amelyet megváltoztatott az ő játszadozása. Az okozott kár mélyebb, mint egy négyéves elnöki ciklus, mert abban a késztetésben gyökerezik, hogy valami nagyot és maradandót, egy szövetséget – erős nemzetek közötti kapcsolatot – valami sokkal kisebbé és múlékonyabbá alakítson át” – részletezte Pressman, majd így folytatta: „Az elmúlt években Magyarország miniszterelnöke azt mondta a népének, hogy látszólag minden problémájuk megszűnik, ha egy adott politikai párt megnyeri a választásokat … egy másik országban. Ha hinnének neki, azt gondolhatnák, hogy az amerikai politikára tett fogadása jó kockázat volt. Tegyél fel mindent egy külföldi politikai szövetségesre, és ha ő nyer, nagyot nyersz – legalábbis így szól a történet. Orbán miniszterelnök tehát úgy döntött, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal kötött szövetségét beviszi egy kaszinóba – és hagyta, hogy ez a tét végigjárja a szerencsejáték szokásos útját.”
Az amerikai nagykövet szerint a magyar miniszterelnök hozzáállása nem csak ebben hasonlít a szerencsejátékoséra. Sőt, véleménye szerint az egész magyar kormánynak szerencsejáték-problémái vannak. „Még akkor is, ha most úgy érzi, hogy megnyerte ezt a fogadást. És ezt Magyarország szövetségesei is látják. Sajnos ennek a szerencsejáték-problémának a következményei már egy ideje halmozódnak” – figyelmeztetett a nagykövet. Majd sorolta a diplomáciai sérelmeket, a Magyarországra látogató amerikai szenátorok ignorálásától a külügyminiszter elérhetetlenségéig a magyar kormány részéről.
„Éppen a múlt héten, amikor Magyarország NATO-szövetségeseinek nagykövetei összegyűltek, hogy megvitassák a magyar gazdasági „semlegesség” politikájának a szövetségre gyakorolt biztonsági hatásait, a magyar kormányt sehol sem lehetett megtalálni. A külügyminiszter éppen azzal volt elfoglalva, hogy a következő napot orosz és szíriai kollégáival töltse… Fehéroroszországban. Ennek okait lehet találgatni, de ismét csak ez lett az eredmény: Magyarország szövetségesei azzal a céllal érkeztek, hogy a magyar kormánnyal tárgyaljanak. De nem volt kit bevonni a tárgyalásba, hiszen mind azzal voltak elfoglalva, hogy tereljenek és kivárjanak, egészen a mai napig.”
Nemcsak Magyarországon, de a világban mindenütt azt taglalják, milyen változásokat hoz Trump győzelme. Németországnak például a lehető legrosszabbkor jött, hiszen éppen aznap omlott össze a hárompárti német kormánykoalíció amikor Donald Trump megnyerte az amerikai választásokat. Olaf Scholz kancellár menesztette a pénzügyminiszterét, és bizalmi szavazást kér, amelyet valószínűleg márciusban előrehozott választások követnek. A német politikai káosz mögött nyilvánvalóan a gazdasági gondok állnak, Európa legnagyobb gazdasága már második éve zsugorodik.
A német kancellár a ma kezdődött budapesti csúcstalálkozón igyekezett megnyugtatni európai partnereit. Az Európai Unió tagállamainak vezetői azért gyűltek össze Budapesten, hogy megvitassák a globális válság okait. Különösen Ukrajna Oroszországgal folytatott háborúját és a közel-keleti konfliktust, mert ezeket befolyásolni fogja a Fehér Házban bekövetkezett változás. Ahogyan Európa jövőjét is nyilvánvalóan.
Közülük talán a magyar miniszterelnök az egyetlen, aki Trump kitartó rajongója és az egyik legfőbb szkeptikus Kijev támogatásával kapcsolatban, neki most tagadhatatlanul jól jön a republikánus elnökjelölt visszatérése a Fehér Házba.
Vezető kép: usembassy.com