Az elmúlt három évben fejenként bruttó 3,5–9,5 millió forint túlórapénzzel maradt adósuk az állam – állítják azok a vonulós tűzoltók, akik ha kell, nemzetközi bíróságig viszik az ügyüket. A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének képviselője portálunknak elmondta, hogy a túlóra fogalmát kizárólag számukra fogalmazza meg hátrányosan az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Eltérve mindattól, ami az ország összes többi munkavállalójára vonatkozik.
A munka törvénykönyve szerint hazánkban heti 40 óra a maximális társadalombiztosítási bejelentési idő. Egy uniós állásfoglalással összhangban heti 48 óránál többet túlórával együtt sem dolgozhat senki. Ez a szabályozás jelenik meg a hivatásos szolgálati jogviszonyt (HSZT) szabályozó törvényben is. A vonulós tűzoltók ennek megfelelően 40 órára vannak bejelentve, de a heti – túlóra nélküli! – munkaidő keretüket 48 órában határozták meg, ami a szakszervezet szerint jogtalan. Ezzel a kifizetetlen nyolc órával az elmúlt három évben körülbelül 24 milliárd forintot spóroltak meg rajtunk – jegyezte meg keserűen beszélgetőpartnerünk.
Elmondta, hogy a vonulós tűzoltók hivatásos állományában nagyjából hatezren szolgálnak, a létszámhiány húsz százalék körüli. A pontos adatok szolgálati titoknak minősülnek. Az érintettek közül eddig körülbelül nyolcszáz bajtárs nyújtott be szolgálati panaszt a munkáltatójánál a bérvita rendezésének első lépéseként. Folyamatosan ébrednek az emberek – mondta –, de a megyei igazgatóságok mindent elkövetnek a megfélemlítésükre, ami sokakat visszatart.
A vonulós tűzoltók a gyakorlatban sokszor teljesítenek heti 48 óra felett, esetükben csak ez számít túlórának. Ám erre a pénzükre is fél évet kell várniuk, mivel a ledolgozott munkaóráikat féléves munkaidőkeretben összesítik. Hat hónap alatt 80–100 óra is összejöhet a heti 48 fölött, de míg a túlórák díját máshol másfélszeres szorzóval számolják, náluk a szorzó egyszeres – mutatott rá egy újabb méltánytalanságra interjúalanyunk.
Végül is mennyiért mennek tűzbe értünk azok az emberek, akiket szívesen emlegetünk hősökként és lánglovagokként? Akik embereket mentenek a közúti baleseteknél, az összeomlott, lángoló épületekből, akik szirénázva száguldanak olyan helyekre, ahonnan mindenki más menekül? Hétvégén, ünnepnapon, bármikor. Akik veszélyek között, az életüket kockáztatva teszik a dolgukat és sose lehetnek biztosak abban, hogy hazamennek-e, amikor lejár a munkaidejük.
Nos, az idei béremelések után egy tíz évnél rövidebb ideje szolgáló beosztott tűzoltó havi bruttó alapfizetése 450–480 ezer forint. Húsz évnyi munkaviszonnyal 500–550 ezer. Erre jön még némi éjszakai pótlék, éjszakánként mindössze pár ezer forint. Amit ténylegesen, nettóban hazavisznek, a fiatalabbaknál a háromszázezret sem éri el és az idősebb kollégáké se nagyon haladja meg a háromszázötvenezret. Miközben egy nyolc órás munkavállalóhoz képest félévente majdnem kétszáz órát ingyen dolgoznak.
Nem csoda, ha egyre kevésbé vonzó a pálya. Amíg egy multinál árufeltöltőként sokkal többet lehet keresni, a fiatalok inkább oda mennek. Ha akadnak is ifjú jelentkezők, az egyéves próbaidő után sokan leszerelnek közülük, mert kevés a pénz. A vonulós tűzoltók átlagéletkora 45 év felett van, egyre több közöttük az ötven pluszos. Sajgó derékkal, elkopott térdekkel ők kapkodják magukra riasztáskor a felszerelést, cipelik a súlyos eszközöket, rohannak emeletre, másznak vízaknába. Régen 35 év volt a felvételi korhatár, ma az ötvenévest is felveszik.
Ügyüket egy ügyvédi csoport vállalta el. Elhúzódó pereskedésre számítanak, de elmennek a falig. Ha kell – márpedig erre nagy az esély –, nemzetközi jogi fórumokon is készek képviselni a túlóra sajátos értelmezésével megkárosított vonulós tűzoltókat.
Vezető képünk forrása: gyorihirek.hu