Az első magyar királyné ünnepétől (május 12.) hivatalosan is lehet sétálni a megyeszékhely legfontosabb turisztikai színhelyén. Felfüggesztették a felújítását, hogy a kulturális főváros legszebb arcát mutathassa. Megújult a vár valamennyi épületének homlokzata és tetőszerkezete. A részletek kidolgozása még 2025-ig folytatódik. Veszprém kincse ismét látogatható.
A Szent Mihály-főszékesegyházban tartott átadási ünnepség jó példa lehet arra, hogy nem csak a hit terepe lehet a templom épülete: kiválóan megférnek benne az érdeklődők is. Ehhez egyelőre az eső kellett, a szervezők az épület biztonságát választották a vár hivatalos megnyitásához. Szombattól bárki körbejárhatja a székesegyházat, a Körmendy-házat, a Biró-Giczey-házat és az érseki palota egyes tereit. Sőt, ahogy a megnyitón is elhangzott, Veszprém különlegességei közül olyan belső kerteket, amelyek eddig zártként csak az ott élők pihenését szolgálták.
Egyelőre a Körmendy-ház és a Nagy-Szeminárium kertjében és a Biró-Giczey-ház belső udvarán sétálhatnak, de 2025-re tízezer négyzetméter zöld felületet ígért Vörös Tamás DLA-főépítész. Porga Gyula polgármester abbéli örömének adott hangot, hogy a vár Veszprém kincse, amire méltán lehetnek büszkék. Navracsics Tibor miniszter az identitás, a magyarság átélésének helyeként foglalta össze az épületegyüttes történetét. Udvardy György érsek szeretné, ha találkozópont lenne a szent hely, ahol a hívők és a világiak egyaránt élményekkel gazdagodhatnának. Nagy Veronika múzeumigazgató izgalommal foglalta össze: Magyarországon eddig még nem látott kiállítást szerveztek.
A Work in Progress (WIP’23) olyan interaktív bemutató, ahol a régészeket munka közben is láthatják majd az érdeklődők, de a vezetett sisakos túrák útvonala év közben folyamatosan változik, attól függően, hogy mely területen folynak éppen érdekes, látványos építések. Szeretnék, ha az építőipari és restaurátori munkálatok nem távol tartanák, hanem éppen közelebb engednék az embereket Veszprém kincséhez, a megújuló várnegyedhez, és a kulturális örökség megőrzésének folyamatát élményszerűen élhetnék át. Ezekre a sétákra az interneten lehet jelentkezni.
Az ünnepélyes, a felújítási folyamatok felénél megtartott átadást felemelő zenei élmény zárta: a résztvevők először hallhatták az új, 3500 sípból álló orgona hangját, sőt azt is, hogy a középkori fanfárzene miképp újulhat meg. Fanfárversenyt hirdettek, melynek győztese Malek Miklós zeneszerző lett. Az ő fanfárra írt dallamai jelzik ma a várban, hogy melyik épületben kezdődik új program.
Fotók: Veszprémi Főegyházmegye