• Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
Veszprém Kukac
No Result
View All Result

VASÚT – Lekapcsolva Nyugat-Európáról

by Bartuc Gabriella
2023.10.03.
in Közélet
vasút, VASÚT – Lekapcsolva Nyugat-Európáról
138
SHARES
1.3k
VIEWS
Megosztom a FacebookonMegosztom a Twitteren

Ez is tetszeni fog

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

Szinte szimbolikus, hogy az osztrák vasút (ÖBB) levágta a magyar Railjetet a nyugat-európai hálózatról. Mit nekünk a hanyatló Nyugat, majd járunk Kelet felé? Mert déli irányban is összeomlani látszik a vasútépítési projekt.

Az osztrák ÖBB többszöri figyelmeztetés után bejelentette, hogy október 1-jétől levágja a magyar vonatokat a nyugat-európai hálózatról. Salzburg és München csak bécsi átszállással utazhatunk tovább. A Budapest–Győr fővonalon folyó felújítás miatti vágányzár akkora késéseket okoz, amit az osztrákok már nem tudnak tolerálni.

Elszálltak a projekt költségei

Így jártunk. Felfoghatatlan különben, hogy miközben volt pénz a felcsúti kisvasútra, a hódmezővásárhelyi tram-trainre, a belgrádi vonalra, a legfontosabbat, a győrit elhanyagolták. Ám nehogy azt higgye valaki, hogy mindeközben jól halad a Belgrád–Budapest vasútvonal építése! Most jelent meg egy nagy cikk a belgrádi nova.rs hírportálon ezzel a címmel: „Vučić és Orbán nagy projektjének összeomlása: A Budapest–Belgrád vasút építésére hülyeség miatt már kifizettünk 35 millió dollár büntetést, és nem látszik a vége.”

vasút, VASÚT – Lekapcsolva Nyugat-Európáról

Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Aleksandar Vučić szerb elnök a Belgrád–Újvidék vasútvonal átadásán. Késik a folytatás. Fotó: nova.rs

A szerb hírportál beszámol róla, hogy évek óta húzódik a Belgrád–Budapest vasútvonal építése, végtelen késésben, és a legfrissebb hírekből ítélve ismét leállnak. A magyar sajtó is megírta, hogy a Budapest–Belgrád projektről most hirtelen átvezényelték a gépeket és az embereket a győri vonal felújításához. Ám ez a kisebbik baj. A telexen megjelent cikkre hivatkozva a szerb hírportál közli, hogy a beruházáson a biztosító- és vezérlőrendszer kiépítését egy olyan kínai félre bízták, amelyik nem tudja ezt elvégezni az európai szabványok szerint, mert Kínában egyszerűbb vezérlőrendszert használnak.

Nem tudni, hogy mi lesz a megoldás, keresnek új alvállalkozót, vagy be se építik, amit kellene. Csakhogy akkor a vonatok legfeljebb 100 km/óra sebességgel közlekedhetnek majd rajta 200 km/óra helyett a magyar határtól Budapestig. A telex.hu tudni véli: a projekt költségei az infláció miatt annyira elszálltak, hogy egyáltalán nem látszik, honnan lenne pénz a vezérlő rendszereket kiépítő új alvállalkozó kifizetésére.

A kínaiak állítólag felhagytak a munkával, és leállították a Budapest–Belgrád projekt finanszírozását is, miközben a helyzet odáig fajult, hogy Orbán Viktor őszi kínai útján próbálhatja meg személyesen rendezni a kínaiakkal.

Mindeközben hőbörögnek a magyarországi és a szerbiai utasok. Szerbiában egyébként is kaotikus a tömegközlekedés. Az Újvidék–Szabadka szakaszon nincs semmi, fölszedték a vasúti síneket, lebontották az állomásokat. A helyükön sehogy sem akar elkészülni az új vágány. „A hibák és a késések miatt Szerbiának már közel 35 millió dollárt kellett fizetnie, és nagy a veszélye annak, hogy még inkább elhúzódik ez az egész” – írja a nova.rs.

Elmúlt nyolc év

A szerb illetékesek még 2015-ben azt ígérték, hogy hamarosan kevesebb mint három óra alatt megérkeznek az utasok Belgrádból Budapestre. Azóta elmúlt nyolc év. A Belgrád–Újvidék szakasz elkészült ugyan, de a folytatás csak halasztódik. Úgy tudják, a pénzhiány is probléma.

vasút, VASÚT – Lekapcsolva Nyugat-Európáról
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza/Telex

„A 2018-ban Szófiában aláírt hitelszerződés alapján a 107 kilométer hosszú Újvidék–Szabadka szakasz építését kínai cégekből álló konzorcium finanszírozza 943 millió dollárral, ami körülbelül 889,1 millió euró. A Belgrádtól Stara Pazováig tartó szakaszt is kínai forrásból finanszírozzák. A vasút Stara Pazovától Újvidékig tartó, 43 kilométeres részét pedig Szerbia építi 800 millió dolláros orosz hitelből, azaz mintegy 754,27-ből millió euróból.”

A legújabb, még most is érvényes tervek szerint 2024 végére befejeződnének a teljes gyorsvasút munkálatai Belgrádtól Budapestig. Nem kell szakértőnek lenni hozzá, hogy ez a dolgok jelenlegi állása szerint teljességgel lehetetlennek tűnik. „Nem olyan vasútra van szükségünk, amely csak Budapestre megy, hanem utána Berlinbe és tovább” – hangoztatják Szerbiában. Így meg pláne.

A megoldásokon már régen el kellett volna gondolkozni és dolgozni rajtuk. Mert különben megérjük, hogy közvetítő helyett Magyarország lesz Európa szűk keresztmetszete, ahova nehéz bejönni, de még nehezebb kimenni.

A vezető képen: Salzburg és München felé mostantól csak bécsi átszállással utazhatunk tovább. Fotó: MTVA/Balaton József

related

Image courtesy of MTI/MTVA
Címkék: VučićBelgrád–BudapestrailjetBelgrád–Újvidék szakaszÚjvidék–Szabadka szakaszbécsi átszállásBudapest–Győr fővonalonOrbán
Előző hír

MAGYARÁZAT MINDENRE – Miért költöznek el a fiatalok Magyarországról?

Következő hír

PANNON EGYETEM – Stratégiai együttműködés a MOL-lal

Kapcsolódó Cikkek

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

BODÓ GERGELY – Némelyek számára a puszta létünk provokáció

by Veszpremkukac
2026.06.26.

A tavalyi közel négyszázezres tömeg után idén is sok felvonulót várnak szombaton a budapesti Pride-ra. Bodó Gergely személyes hangvételű írása...

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

MEDIAWORKS – Hetilap lesz a megyei napilapból

by Révész Erika
2026.06.25.

A Media1-en olvastuk a Mediaworks Hungary Kft. rendkívüli közleményét, amelyben a többek között a Veszprém megyei napilapot is kiadó cég közli, hogy augusztus...

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

MÉDIACENTRUM – Megalapítását indítványozza a Híd a Városért

by Révész Erika
2026.06.25.

Városi médiacentrum létrehozását indítványozta a közgyűlésen Hartmann Ferenc, a Híd a Városért képviselőcsoport frakcióvezetője. A képviselő interpellációjában azt kérte, hogy...

ARANYOS-VÖLGY – Porga magyarázkodik, a civileknek elegük van

ARANYOS-VÖLGY – Porga magyarázkodik, a civileknek elegük van

by S. Bonnyai Eszter
2026.06.25.

Amint arról tegnap már hírt adtunk, Porga Gyula polgármester levette a közgyűlés mai napirendjéről az Aranyos-völgy beépítésének ügyét. A lakóparképítés...

Következő hír
PANNON EGYETEM – Stratégiai együttműködés a MOL-lal

PANNON EGYETEM – Stratégiai együttműködés a MOL-lal

TÁMOGASD MOST
A VESZPRÉM KUKACOT
Támogatom

Rólunk

Veszprém város online közéleti portálja

Rovatok

  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu

Cimkefelhő

Fidesz földrengés függőség hétvége koncert kézilabda Kína kütyük magyarság Menekültek plakát rendszerváltás Ukrajna választás vásárlás

Fontos

  • Kapcsolat
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Médiaajánlat
  • Hozzászólási és moderálási szabályzat
  • Impresszum

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom