Eddig 3,7 millióan nézték meg a YouTube-on A dinasztia című dokumentumfilmet. Veszprémben ötvennel, azaz egy teltházzal növelték a számot a résztvevők a Teremben tartott vetítésen és beszélgetésen.
A dinasztia című, Így született az Orbán család gazdasági birodalma alcímű filmet a Direkt36 oknyomozó csapata készítette független filmesekkel együttműködve.
A vetítés után Pethő András, a Direkt36 társalapítója, szerkesztője elmondta, hogy az oknyomozó portált több mint tíz éve indították el, miután a NER bekebelezte az Origót, ahol dolgoztak.
– Mi a kompromisszumok nélküli újságírást műveljük, amihez saját keret kellett – jegyezte meg Pethő András. – Hosszabb távú projekteken dolgozunk. Olyanokon, amelyeket a hatalom megpróbál eltitkolni. Ilyen volt például az Elios- és a Pegasus-ügy, az orosz hekkerek betörése a magyar külügy számítógépes rendszerébe vagy a kórházi fertőzéseket feldolgozó filmünk. A dinasztia egy összefoglaló munka. A részleteit már ismerte a közvélemény.
– Volt egy iszonyú nagy kutatási anyag, ezt kellett vizualizálnunk és összeraknunk a mozaik minden kockáját – magyarázta Bíró Bálint, a film társrendezője. – Fontos volt, hogy közérthető legyen.
Ezután a nézői kérdések következtek.
– Mi van abban az esetben, ha közöny fogadja ezeket a „feltárásokat”?
– Nagyon megnőtt az emberek ingerküszöbe – válaszolta Pethő András. – Nem tudnak mit kezdeni egymilliárddal vagy százmilliárddal. Sokszor nem is az összeg nagysága, inkább a helyzet abszurditása miatt kapják fel a fejüket. Erre klasszikus példa a lombkoronasétány. Egyébként nem jó, hogy ezeket az abszurd elemeket kell keresnünk.
– Mit tapasztalnak, milyen a film hatása?
– A film készítésekor még nem látszott, hogy az emberek majd egyre jobban érdeklődnek a közélet iránt. Nekünk egyetlen célunk volt A dinasztiával: fontos történetnek láttuk, és fontosnak tartottuk, hogy minél több emberhez eljusson. A legjobb visszajelzést a tízéves fiamtól kaptam, aki azt mondta: Apa, ez egy jó film, mert érdekes.
– Mi lesz a Direkt36-tal, a független médiával és velünk?
– Nyilván komolyan vesszük az ellehetetlenítési törvénytervezetet. Eleve nehéz jogszabályként tekinteni rá, mert nem az. Inkább egy fenyegetés, önkénytörvény. A megfélemlítés, az ellehetetlenítés a célja. Majd a végső verzió ismeretében döntünk arról, hogy mit lépjünk. Mindenesetre az utóbbi napokban rengeteg biztató, támogató levelet, üzenetet kaptunk, és nőtt a támogatóink száma. Ez bizakodásra ad okot. Oroszországban már nincs független sajtó, de Magyarország nem olyan zárt rendszer, mint Oroszország. Mi az Európai Unió tagjai vagyunk, de nem tudjuk, hogy mi lesz az EU reakciója erre a törvénytervezetre.
– Milyen témákat terveznek feldolgozni?
– Továbbra is érdekel bennünket a gazdasági-politikai elit működése. Vannak terveink további filmekhez. Olyan témákat szeretnénk feldolgozni, amelyek mindenkit érintenek: egészségügy, oktatás, szociális ellátás.
A vezető képen Pethő András (szürke pólóban) és Bíró Bálint. Fotó: a szerző