Lehet, hogy te is jártál már úgy, hogy a főzés végére megfájdult a fejed. Ennek hátterében állhatnak az erős szagok, illatok, a hőmérséklet, de akár a hangosan zúgó páraelszívó is.
A modern készülékek között bőven találunk már alacsony zajszinttel rendelkező darabokat, melyekkel mind az illatok, mind pedig a kellemetlen hanghatások kérdése kiküszöbölhető, ezért cikkünkben adunk egy kis segítséget a kellően halk páraelszívó kiválasztásához.
Páraelszívók decibellel kapcsolatos útmutatója
Azt, hogy mennyire hangos egy készülék, már a vásárlás előtt megtudhatjuk az úgynevezett decibel-útmutató által.
A Márkabolt.hu kínálatában elérhető páraelszívók között akadnak már alacsony zajszintet ígérő verziók, ám mindegyikről elmondható, hogy ahogyan növeljük az elszívás erősségét, úgy fog fokozódni a készülék hangereje is.
Éppen ezért rendkívül fontos a megfelelő típus kiválasztása, ugyanis egy alacsonyabb zajszintű verziónál még a legerősebb hanghatás is kíméletes, de legalábbis elviselhető lehet.
Segítünk kiigazodni a decibelskálán!
Hiába írják rá valamire, hogy hány decibellel működik, ha nem tudunk mihez viszonyítani. Ehhez adunk egy kis segítséget, mely által jobban be tudod majd határolni, mennyire lesz hangos a kiválasztott gép.
- 0-30 decibel: ez a nagyon halk, mondhatni csendes kategória. Az üres szoba zajszintje 10 decibel körüli, az emberi légzésé nagyjából 20 decibel körüli értékre tehető. A 30 decibeles felső érték a suttogásnak felel meg.
- 31-60 decibel: ez az “átlagos” hangerőnek felel meg. Ebbe a tartományba tartozik a hullámzó víz hangja, a hűtő zúgása és a beszélgetések hangereje is.
- 61-80 decibel: az ilyen erősségű hangok már a zavaró kategóriába tartoznak, melyeket nem hallgatunk szívesen sok időn keresztül. Ilyen hangok például a mosogató- és mosógép által keltett zajok, de a turmixgép is belefér a felsorolásba.
- 80 decibel felett: ezek már olyan erős zajok, melyek akár károsíthatják a hallásunkat. Példaként a koncertek hangerejét, építőipari munkagépek zaját tudnánk említeni; rövid távon nem okoznak ezek sem problémát, de figyelni kell rá, hogy ne tegyünk ki magunkat hosszú időn át ilyen erős hangoknak.
Milyen tényezők felelősek még a hangerősségért?
Előfordulhat, hogy a skála alapján kedvező zajszintű gépet választottunk, mégsem kellően csendes az eszköz, ilyenkor máshol kell keresni a probléma forrását.
A légkivezető cső kialakítása sokszor nagyobb hatással van a konyhánkban lévő hangzavarra, mint magának a páraelszívó készüléknek. A kivezető légcsatorna hosszúsága, törése és a lefutás íve is hatással van a keletkező hangok erősségére.
Természetesen ezeket nem mindig tudjuk alakítani, de ha van lehetőségünk az ezzel kapcsolatos tervezésre, akkor érdemes előre gondolkodni.
Ha ezekre is odafigyelünk a megfelelő zajszintű gép kiválasztása mellett, akkor biztosan nem lesz kellemetlen élmény a fülünk számára, amikor a vasárnapi ebédet főzzük.