Hívők és nem hívők fogalmazzák meg kérdéseiket és kételyeiket a várnegyed felújításával, és különösen a Szent Mihály-székesegyház átalakításával kapcsolatban. Szerkesztőségünkbe most egy olvasónktól nyílt levél érkezett, amit változtatás nélkül közlünk.
(A veszprémiek kérdéseit a Szent Mihály-székesegyház „felújításával” kapcsolatban egy korábbi írásunkban foglaltuk össze, és ígéretünk van rá, hogy a héten válaszokat kapunk rájuk.)
Olvasónk nyílt levele dr. Udvardy György érsekhez:
Tisztelt Udvardy Érsek Úr!
Lassan két hete lesz, hogy levelet írtam Önnek, de nem érkezett válasz, még egy jelzés sem. Ezt megelőzően egy rövid levelet írtam az érseki irodának, s egy másikat az érseki főépítésznek az alábbiakat röviden érintve. Ők se méltattak válaszra. Ezért most a nyilvánosságot választom. Teszem ezt azért, mert sok veszprémivel beszélgettem, és mindenki felháborodással nyilatkozott, tiltakozott. Időközben az interneten megjelent petícióra beérkező tiltakozások száma is már megközelíti az 1500-at.
A vár, de főleg székesegyházunk az Ön rendelkezései szerinti átalakítása sok hívőt, de még több szakembert lep meg nem csak Veszprémben, hanem országunk különböző pontjain is. Van, aki úgy vélekedik, hogy ha ez valóra válik, akkor minek a városba jönni. (Az egyéb szóbeli megnyilatkozásokat hagyjuk.)
Ezért tiltakozom mások nevében is: az Ön várral kapcsolatos intézkedései nem csak a hívő személyek számára elfogadhatatlanok. Az ilyen rombolás taszít mindenkit, akik ismerték a megsemmisített, vagy arra váró értékes megoldásokat, képeket, oltárokat.
Érsek Úr! Ön valahol hivatkozott Ferenc pápa rendelkezéseire, az Anyaszentegyház törvényeire. A II. Vatikáni Zsinat szövegét tanulmányozva nem akadtunk olyan részre, amelyben utalás lenne egy ősi, történelmi székesegyház ilyen durva, hitet megalázó átalakításaira. Kérem, idézze ezeket szó szerint, hogy értelmezhessük!
A Szent Mihály székesegyház ősi épületét miért kell kiüresíteni? Ön csak Isten szolgája itt. Ehhez a romboláshoz nincs joga. Ez a templom a város polgáraié, a hívőké. Ha van egy közmegegyezés a felújítás módjáról, akkor tehető, de csak akkor. Önkényesen nem!
Ezt a bazilikát rangos, művelt, istenfélő püspökök építették, bővítették. Mi, veszprémiek reméltük, hogy Ön ezek sorát óhajtja folytatni. Említhetném Klempa Sándor veszprémi püspököt, 1959-től apostoli kormányzót, aki a II. vatikáni zsinaton képviselte a veszprémi egyházmegyét, s kulturális értékeink megóvására kapott megbízást. Most Ön az elődjei Európa-szerte híres műveit egy tollvonással áthúzta. Mindszenty oltár mehet, Gizella ereklye oltára szintén, értékes freskók, díszítések meszelő alá! Tabernákulum a falhoz! És az egyházzenei, több évszázados kottatár (XVIII–XX. század) hová lett? Úgy tudom, a művekről készült kötetek UNESCO védelem alatt állnak!
Íme, ez itt Veszprém, a királynék városa történelmünk nagybecsű értékeivel! Gazdag múlttal, nagyszerű volt és jelenlegi lakóival együtt. Vétek ezekkel, a határainkon kívül is híres várbeli műemlékekkel így elbánni! Én nem vagyok pap, csak hívő, aki csupán – úgy tűnik ilyen dolgok miatt is – távolodik az egyháztól. Legalábbis az ilyen irányzattól, mert a vezetői képtelenek látni és láttatni az Istent. Gondolja végig Érsek Úr, kik voltak az elődei, ha csak az utóbbi éveket nézzük is! Szendi érsek hozta létre a Hittudományi Főiskolát, az Ön – Magyarországon kívül is jól ismert – Elődje (nagy e-vel) pedig a Szaléziánumot alapította! Ők évtizedeken át építették azt, amit Ön most – rövid idő alatt – megszüntetett (a Szaléziánumot pár éve újították fel). Pedig az egy ékkő volt!
Visszatérek a templombelsőre. A fehér, csupasz falak kinek a „gazdag” gondolatait tükrözik? Kérem, szíveskedjék a régi festést, mintázatot, freskókat felújítással megőrizni! Ezek nem csak esztétikai élményt jelentenek, hanem a freskók, a stációk a hívők bibliai ismereteit is bővítik. Ilyen fehérre meszelés csak reformátusoknál vagy egyes nem keresztény egyházaknál szokás! A kommunisták a vallásos freskókat valóban lemeszelték, de a szenteket ábrázoló üvegablakokat még ők is meghagyták. Minden templomnak van védőszentje. A Szent Mihály székesegyháznak is. Mindez évszázados hagyomány. Ma erre nincs szükség?
A bazilikában megváltozhatnak az akusztikai viszonyok, nem csak az oltár, berendezési tárgyak eltüntetése, de a mikrofelületek megváltozása miatt is. A kiváló orgonista és kórusvezető szenvedni fog, ha egyáltalán Ön igényt tart majd az ő művészi munkájára.
Persze az is kérdés, hogy mennyi hívő lesz. Most sokan fogadkoznak, hogy nem mennek oda többé. Lesz ebben majd megszokásból eredő elfogadás, bár a számuk csökkenni fog. Ez is felelősség! Ők alkotják a nyájat! A nyáj pásztorolása és a kapcsolattartás a főpásztor elsődleges feladata! Nem magaslatról, hanem közöttük, velük. Ön nem válaszol aggódó kérdéseikre sem szóban, sem írásban. Ez megalázó, nem gondolja? Pedig fontos lenne. Inkább megparancsolja, hogy ne is olvassák az ilyen anyagokat? Mert azok talán a sátán művei? Nos, erről is lehetne beszélni!
Érsek Úr! Ön nem ismeri Veszprémet, nem ismeri annak múltját, lakosainak lelkét, szellemét, a város „zenéjét”! Próbáljon közeledni az Önre bízott lelkekhez!
Dicsértessék a Jézus Krisztus!
Név és cím a szerkesztőségben
Fotó: fotoport.hu