Az ünnepi gyertya lángja meghittséget varázsol a lelkekbe, melegséget az otthonokba. Megkönnyíti a felkészülést a közelgő karácsonyra. Ma a virágüzletek kirakataiban az adventi koszorú inkább puccverseny a javából.
Méregdrága adventi koszorúk sorakoznak az árusoknál. Akinek nincs ideje vagy kézügyessége, annak a csili-vili díszek megvásárlásához igencsak mélyen kell a zsebébe nyúlnia. Tízezer alatt alig látni adventi koszorút, de nem ritkák a huszon-, harmincezres csodák. A marketingesek idénre a cukorkaszínt, a jégvilághangulatot erőltették, amihez az ezüstöt világoskékkel és buborékszínnel kombinálták a trendi virágkötők. A gyertyák számánál egyelőre őrzik a hagyományos négyet – utalva a várakozás négy hetére.
A fáma szerint az adventi koszorút egy szegény, de találékony édesanyának, valamint egy ambíciózus evangélikus egyházfinak köszönhetjük.
A sokat dolgozó asszony esténként a fényről mesélt gyermekeinek, ami a Megváltó születésének helyét jelzi majd, a kicsik ajándékot kapnak. Almát és mézes süteményt. Az anya hiába magyarázta, mennyit kell még aludni, mire megszületik a kisded. Kitalálta, hogy jelezheti az időt: összegyúrta a maradék faggyút, négy kupacra osztotta, mindegyikbe kanócot tett, amit meggyújtott vasárnap esténként. Ígérete szerint az ünnep akkor érkezik, ha mind a négy mécses ég. Később, a várakozás megkönnyítésére a templomukban 24 mécsest helyeztek az oltár elé, majd messze földön híre ment a „nagy fényességnek”. Az első adventi koszorút Johann Hinrich Wichern német evangélikus lelkész készítette el 1840‑ben egy árvaházban, oktató jelleggel. A lelkész 24 gyertyát helyezett el egy felfüggesztett szekérkeréken, amelyen advent minden napján eggyel többet gyújtott meg karácsonyig, és a szokás hamar követőkre talált.
A hagyományos, 24 gyertyás adventi koszorú néhány német városban ma is látható a templomokban. Egyszerűsített, négy gyertyával díszített változata pedig száz év alatt meghódította az egész világot Amerikától Japánig.
A protestáns hagyomány szerint a négy piros gyertya a karácsony előtti négy vasárnapot jelképezi, míg a katolikus világban a három lila a bűnbánatre és a megtérésre, míg a rózsaszín az örvendezésre utal.
Akik még bíznak Földünk megmentésében, azt tanácsolják, a pucc helyett az ünnepre készülve a természetes, letisztult és fenntartható, újrahasznosítható anyagok kerüljenek a koszorúkra. Harmonikus lehet, ha az alapszíneket a természet ihleti, és a natúr árnyalatok dominálnak: a hántolt fa színe, a bézs, az ekrü, a homokszín vagy a fehér. Karácsonyra is készüljünk természettudatosan.
Vezető képünk forrása: gettyimage