Nőnek lenni a magyar munkaerőpiacon havi hozzávetőleg 130 ezer forintos mínusz. Átlagosan ennyivel keres kevesebbet egy nő itthon – állítja az Amnesty International Magyarország.
A kormány évek óta virágokkal és posztokkal készül március 8-ra, a nők jogainak érdemi előmozdításáért azonban nem tesz lépéseket. A nemrég bejelentett szja-mentesség is azt bizonyítja: egy nő méltatlan alulfizetettségét csak akkor hajlandó kompenzálni az Orbán-kormány – és akkor is csak részben –, ha a nő legalább két gyermeket szül.
– Mindannyian jó iskolákat, kórházakat és biztonságos utcákat szeretnénk, ezért fizetünk adót – mondta Csernus Fanni, az Amnesty International Magyarország nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó szakértője. – A kormány tervezett lépése ahhoz járul hozzá, hogy mindezekre a közszolgáltatásokra kevesebb marad. A családoknak valójában arra van szükségük, hogy a befizetett adójukból a kormány ezeket biztosítsa, és mellette a nők tisztességes, a férfiakéval egyenlő fizetést kapjanak.
Az Európai Unió Statisztikai Hivatala friss adatokat közölt, amelyek a nők és férfiak fizetésében mért átlagos különbségeket mutatják. A magyar érték rendkívül elkeserítő képet mutat: 17,8 százalék, ami a tagállami lista legmagasabb értékeinek egyike. A különbség 2020 óta folyamatosan nő. Jelenleg hozzávetőleg akkora, mint 15 éve volt.
Az EU-tagállamok átlaga az elmúlt közel tíz évben lassan ugyan, de csökkent: most 12 százalék. Ezzel szemben Magyarországon nem történtek érdemi lépések a nők gazdasági hátrányos megkülönböztetésének felszámolásában, sőt.
A nők munkaerőpiaci hátrányos megkülönböztetésének tényét konkrét adatok bizonyítják. Az Amnesty Magyarország évek óta figyelemmel kíséri a kutatások eredményeit, melyek alapján a bérszakadék felszámolását és a bértranszparencia bevezetését sürgeti. A szervezet külön kiemeli, hogy a nők alulfizetettsége egy olyan összetett probléma, amelyen csak ront az a káros narratíva, amellyel a kormány a saját családpolitikáját akarja erősíteni.
A kormány a saját politikai érdekeit szem előtt tartva évek óta mélyíti a nők számára hátrányos nemi sztereotípiákat, a háztartási és gondozási feladatokat elsősorban rájuk hárítja. További okok között szerepel, hogy az alulfizetett szektorokban magas arányban dolgoznak nők, vezetői pozícióban itthon azonban alig-alig jelennek meg. Az sem ritka, hogy azonos munkakörben is kevesebbet keresnek a férfiaknál.
Orbán Viktor már a tavalyi nőnapiköszöntő-videójában is elsősorban az anyákról beszélt. Ám a társadalmi megbecsültség és a méltányos fizetés nem lehet annak függvénye, hogy valaki hány gyermeket szül. Látszatintézkedések helyett a kormánynak valódi lépéseket kellene tennie a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőség előmozdításáért.
Képünk illusztráció