A címben soroltak mind szükségesek ahhoz, hogy a kutyáink boldog, kiegyensúlyozott és megbízható viselkedésű társainkká váljanak. Fenti alapelvek a veszprémi állatotthon felépítését célul tűző Otthont az Állatoknak Alapítvány ingyenes önkéntesképzésének harmadik találkozóján hangzottak el.
Halász-Németh Alexandra kutyakiképző tréner volt az összejövetel előadója, aki párjával és a négyéves, briard fajtájú francia pásztorkutyájával, Happyvel érkezett. A huszonöt fős hallgatói létszám igazolta, hogy az alapítvány jó érzékkel döntött az önkéntesképzés megszervezéséről. Az érdeklődés azt jelzi, hogy az állatbarátok, a kutya- és macskagazdák, az állatmenhelyek már aktív és leendő segítői – remélhetőleg az állatotthon munkájába kapcsolódva – szívesen gyarapítják ismereteiket.
A szeretet a bizalomról szól – hangsúlyozta az előadó. A bizalmat pedig az együttműködés alapozza meg a kutya és gazdája között. Nagyon fontos a lefárasztás, napi sétákkal fizikailag és tanítással, játékos foglalkoztatással mentálisan is. Ha ezeket elhanyagoljuk, a kutya unatkozni fog és a fölös energiáit rosszalkodással, rombolással vezeti le. A fegyelmet nem büntetéssel, hanem szeretettel felállított szabályokkal lehet megalapozni. Ezekre nemcsak nekünk, de nekik is nagy szükségük van, mert megteremtik számukra a mindennapok kiszámíthatóságát. Négylábú társaink hamar megtanulják, hogy mit szabad és mit nem. Ám ha ezek betartásában nem vagyunk következetesek, vagy ha a családtagok közül az egyikük tiltja, de a másikuk engedi ugyanazt, soha nem lesz fegyelmezett kutyánk. A szakember a szocializációval kapcsolatban is hasznos tanácsokat adott. Az ismeretlen helyekhez, az idegen emberekhez és kutyákhoz való viszonyuk, viselkedésük elsősorban azon múlik, hogy a gazdáik mennyire vették komolyan és mennyi időt szántak erre a feladatra.
A menhelyekre kerülő, gyakran ismeretlen múltú, de fizikailag és lelkileg is sokat szenvedett kutyák rehabilitációja nehéz, de szép és lélekemelő vállalás. Az Állatvédő Egyesület Veszprém honlapján és a közösségi oldalukon beszámolók és fotók sokasága tanúskodik arról, hogy a maroknyi önkéntes és a sok-sok civil segítő összefogása csodákra képes. Minderről személyesen is meggyőződhetünk március 12-én 16–19 óra között az állatotthon területén, helyileg a Tapolcára vezető út D-i oldalán, a bicikliút és a Gyepmesteri Telep mellett (Veszprém külterület 039/7 hrsz.). Ez lesz az önkéntesképzés utolsó foglalkozása, gyakorlati bemutatókkal és helyzetgyakorlatokkal, Halász-Németh Alexandra vezetésével.
Bár az állatotthon építése az elmúlt egy-két évben nagy lendületet vett, ahhoz, hogy teljessé válhasson, még szükségük van támogatásra. Ennek lehetséges módjairól az Otthont az Állatoknak Alapítvány honlapján lehet tájékozódni. A személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlásával sokat tehetünk azért, hogy a szerencsétlen sorsú, magukra hagyott kutyák és cicák megfelelő körülmények között várhassák, hogy eljöjjön értük egy szerető gazdi, és megkapják mindazt a szeretetet, törődést, ami születésük óta járt volna nekik. Az adó 1% kedvezményezettje az Otthont az Állatoknak Alapítvány, adószámuk: 18913316-1-19
Fotók: a szerző