A legutóbbi közgyűlésen majdnem egyhangú szavazással döntöttek arról, hogy Veszprémben is bevezetik a részvételi költségvetést.
A részvételi költségvetés előterjesztői Varga Tamás alpolgármester (Fidesz–KDNP), Gerstmár Ferenc (Együtt Veszprémért Egyesület) és Szücs Zoltán (Kétfarkú Kutyapárt) képviselők voltak.
– Ez a program csak akkor lesz sikeres, ha a veszprémiek sok ötlettel, javaslattal állnak elő és részt vesznek a szavazáson is – mondta Varga Tamás.
– A veszprémiek is része Veszprémnek, ezért fontos ez a kezdeményezés – tette hozzá Szücs Zoltán. – A javaslatot két hónap alatt dolgoztuk ki. Ez majdnem akkora feladat volt, mint Deutsch Tamást megtanítani angolul. Jól összegyúrtuk más városok tapasztalatait. A tervezetet folyamatosan fejleszteni fogjuk. A város költségvetésnek 0,1 százalékát fordítjuk részvételi költségvetésre. Ez nagyon fontos akkor, amikor a büdzsében igen kevés pénz jut fejlesztésekre.
Gerstmár Ferenc fontosnak tartotta megjegyezni, hogy három különböző szervezet képviselői tudtak leülni egymással kidolgozni az előterjesztést.
– A beérkező javaslatokat szakmai alapon kell majd elbírálni – jegyezte meg.
Porga Gyula polgármester ezt annyival egészítette ki, hogy az igazi tartalmat majd a veszprémieknek kell beletenniük.
A helyi közösség közvetlenül dönt
A részvételi költségvetés módszere a brazil Porto Alegreből származik. A modell az elmúlt évtizedekben világszerte elterjedt. Az utóbbi években Magyarországon is egyre több önkormányzat vezette be, hogy a költségvetés egy része felett a lakosság rendelkezzen. A módszer lehetőséget teremt arra, hogy a helyi közösség közvetlenül döntsön a környezete fejlesztéséről. Lehetővé teszi a lakosság számára, hogy együtt dolgozzanak az önkormányzattal olyan költségvetési döntések meghozatalában, melyek befolyásolják az életüket.
A módszer beterjesztői szerint a lakosság bevonása a költségvetési folyamatba egyrészt lehetőséget teremt arra, hogy az önkormányzat és a lakosság közvetlenebb kapcsolatba kerüljön egymással, másrészt segíti a helyi döntéshozókat, hogy jobban megértsék a helyi lakosság igényeit. A részvételi költségvetés során a lakossági javaslatok és szavazatok alapján az önkormányzat a lakosság tényleges igényeit figyelembe véve választja ki a legmegfelelőbb projekteket.
Százmillió az ötletek megvalósítására
A bevezetés évében 20 millió forintot fordít a város a részvételi költségvetés lebonyolítására, bemutatására, széles körben történő megismertetésére, a részvételre való buzdításra.
A 2025. évi nyertes ötletek megvalósítása 2026-tól indul el. A közgyűlés a kivitelezésre előzetes pénzügyi kötelezettséget vállal 100 millió forint értékben. A következő években a részvételi költségvetésre fordítható keretösszegről minden év februárjában dönt a közgyűlés.
A részvételi költségvetés menetrendje
A program március 31-én indul. Ekkortól lehet regisztrálni. A veszprémiek június 30-áig küldhetik be a javaslataikat.
A beküldött javaslatokat a Polgármesteri Hivatal munkatársai augusztus 31-éig előszűrik. A részvételi költségvetési munkacsoport szeptember 15-éig megvizsgálja a javaslatokat, majd dönt az elutasított ötletekről és a lakossági szavazásra bocsátható javaslatokról. A lakosság október 1-jétől október 31-ig szavazhat. A szavazás lezárását követően a nyertes javaslatokat két héten belül közzéteszik a részvételi költségvetés honlapján. A nyertes javaslatokat a soron következő munkaterv szerinti közgyűlés is jóváhagyja.
A részvételi költségvetés leírása, részletei, menete, a lépések határideje egy erre a célra létrehozott weblapon (reszveteli-koltsegvetes.veszprem.hu) jelennek meg március közepén.
Képünk illusztráció