Az E.ON Hungária Csoport idén ismét meghirdeti A Föld bajnokai pályázatot. Olyan óvodai és iskolai közösségek nevezését várják az egész országból, amelyek újszerű ötletekkel, a gyerekek, a pedagógusok vagy akár a szülők összefogásával oldanak meg környezeti problémákat.
A pályázat üzenete, hogy a fenntarthatóság jelentős részben rajtunk múlik, a jövő formálásában pedig kitüntetett szerepük van a fiatalabb korosztályoknak is.
A részletes kiírást és pályázati anyagot A Föld bajnokai oldalon találják meg az érdeklődők. A megújuló energia, az energiahatékonyság, a klímavédelem, a víz, a termőföld és az erdők védelme, a hulladékkezelés, a fenntartható természethasználat és a biodiverzitás témáit felölelő pályázatokat április 11-ig lehet beküldeni. A tét idén is 25 millió forint, és hasonlóan a tavalyi díjazáshoz, akár 2,5 millió forintot is érhet egy óvoda, iskola vagy gimnázium nyertes zöld ötlete.
A Föld bajnokai pályázatra két év alatt 800 nevezés érkezett be az ország minden szegletéből, és a 29 nyertes intézmény között – apró kistelepülési óvodától ismert fővárosi középiskoláig – összesen 50 millió forintot osztott szét az energiaszolgáltató, hozzájárulva a gyerekek és szüleik környezettudatos gondolkodásának megerősítéséhez.
A pályázatokról döntő szakmai zsűrit továbbra is Guntram Würzberg, az E.ON Hungária Csoport elnök-vezérigazgatója és dr. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató mellett fenntarthatósággal foglalkozó szakemberek alkotják: Szomolányi Katalin, a Planet Fanatics alapítója, Nagy Réka, Ökoanyu, klímakommunikációs előadó, író, újságíró, valamint a fenntarthatósági szakácskönyvet is író Pokorny Lia színésznő. A zsűri által kiválasztott nyertesek mellett egy pályázat támogatásáról közönségszavazással döntenek. A kiválasztott projektek ünnepélyes díjazása októberben lesz.
A Föld bajnokai pályázat az elmúlt években olyan kivételesen ötletgazdag, összefogásra és cselekvésre serkentő kezdeményezések megvalósítását segítette, mint a rovar- és madárbarát óvodakert létrehozása vagy a kicsik kerékpáros tudását fejlesztő tiszta levegő program. Elismerést nyert a természetes, növényi alapú festékekkel, tintákkal és viaszkrétákkal végzett vizuális nevelés. Díjazott volt a fajgazdag vizes élőhely szomszédságába megálmodott szabadtéri osztályterem, a lombhullás folyamatának megismerésére, a fák tiszteletére tanító levélgyűrűzés, a komposztfűtéses melegház létrehozása, a környezetbarát divatot célzó gimnáziumi projekt, a nehéz sorsúakat támogató papírbrikett készítés, vagy éppen a zöld mikrovállalkozásokat segítő mentorprogram elindítása is. A közösségi aktivitásra épülő sokszínű programok üzenete, hogy a minket körülvevő környezet állapota és jövője nagymértékben rajtunk, a felelős hozzáállásunkon és fenntartható döntéseinken múlik.
A tavalyi nyertesek között volt a veszprémi Dózsa György Német Nemzetiségi Általános Iskola és az ajkai Hétszínvirág Óvoda.
Fotók: E.ON