Népmesei a kormány húzása: egyeztet is, meg nem is. Megadja az Uniónak, amit az Unió elvár, de javaslata voltaképpen szemfényvesztés. Megjött a várva várt uniós pénz, a tanárok bére 2024-ben elérheti a diplomás bérek 70 százalékát. Egy hétig tart a „társadalmi egyeztetés”.
A kormány a bérmódosítás koncepcióját szilveszter előestéjén hozta nyilvánosságra. Véleményeket e-mailben vár, ezzel eleget tesz a formai előírásoknak: ez lesz a társadalmi egyeztetés. A konkrét javaslatokat a belügyminiszter meglehetősen érdekes módon tudatta az iskolák népével. Eddig többnyire csütörtökön éjfél előtt néhány perccel jelentek meg a rendeletek, a salátatörvényekbe bújtatott „jószándékok”, most viszont „jött a parancsolat”, ha nem is violaszín pecsét alatt, de a kormány honlapján.
Vízkeresztig társadalmilag egyeztetnek
Azt várja az oktatásért is felelős Pintér Sándor, hogy a tanárok az év ötvenkettedik szombatján Magyarország dokumentumtárát vizsgálgassák. Ha mégsem teszik, magukra vessenek, de akkor ne reklamáljanak, hogy kevesebb idejük maradt a társadalmi egyeztetésre. Merthogy a Belügyminisztérium szerint, az elektronikus levélben küldött vélemény, az „társadalmi egyeztetés”.
Nagylelkűen vízkeresztig adtak határidőt, hogy a tanerők elmondhassák, mennyire tartják igazságosnak a tervezetet. Például „a pedagógus munkakör munkaerőpiaci szempontból történő betölthetőségénél a plusz négyszázalékos illetményemelést”.
Magyarul, hogy a hiányszakok, például a matematika, digitális kultúra, természettudomány-környezettan, fizika, kémia, biológia, földrajz szakos tanárok magasabb emelést kaphassanak a humán tantárgyakat oktató kollégáiknál. Akiknek úgy kell, anno miért nem láttak előre, miért a magyar, a történelem vagy az angol nyelv okítását választották!
Bruttó vagy nettó
A koncepció szövegéből nem derül ki, hogy bruttó vagy nettó bérről tervezgetnek a szöveg alkotói. Tudható viszont az előzetes számítások alapján, hogy 2024-ben a diplomások átlagbére 936 513 forint lesz, ezért a kormány célja, hogy a pedagógusok átlagban legalább 672 416 forintot keressenek. A koncepció részeként a pályakezdő gyakornokok illetményét január elsejétől 528 800 forintban határozták meg, ennek alapján pedig a pedagógusok életpályájáról szóló törvény bértáblájának sávjai a legalacsonyabb, „pedagógus I.” besorolásba esők bérét legalább tízezerrel többel, 538 ezerben állapították meg.
Ellentmondások is akadnak
A Pedagógusok Szakszervezetének vezetői már átfutották a „társadalmi egyeztetésre” közzétett koncepciót. Ők ugyan arra gondolnak, a társadalmi egyeztetés párbeszédet jelent, vagyis az érdekvédők összegyűjtik kollégáik kérdéseit, azokról konzultálnak az illetékesekkel – így létrejöhet a megállapodás, a „társadalmi egyezség”. A téli szünetben ennek megszervezése komoly kihívás, az iskolák kiürültek, a pedagógusok szanaszét.
Az érdekvédők szerint az már első ránézésre látható, hogy a kormány a számításoknál a 2023. novemberi jövedelmeket vette alapul, ebből jött ki a legkisebb bér. Ha a decemberiekkel számolnak, akkor negyven-ezerrel több lenne a gyakornokok illetménye, vagyis 528 800 ezer forint helyett 568 880, illetve ennek arányában a többi kategóriában is változna.
A közzétett koncepcióban foglalt számok ellentmondanak a hirdetett 32,2 százalékos emelésnek, ezek így 23 százalékot tesznek ki, ami tízzel a kormány ígérete alatt marad. A társadalmi egyeztetés erről is szólhatna.
Fotó: docuscan.hu