David Fray francia zongoraművész, a milánói Il Giardino Armonico zenekar és a belga La Cetra d’Orfeo együttes is fellép a Chaconne Fesztiválon. A rendezvénnyel Veszprém három helyszínen, öt napon át – október 18. és 22. között – ünnepli a zene sokszínűségét.
A chaconne eredetileg karakteres, gyakran gúnyos szövegekkel kísért tánc, mely a XVI. század végén jelent meg Spanyolországban. Frissebb feltételezések szerint az Újvilágból érkezett, vagy talán Hispániából indult világgá, majd visszakerült Európába, és gyorsan elterjedt. Néhány évtized alatt átalakult többnyire hármas lüktetésű hangszeres műfajjá. Valójában nem is műfaj, inkább zenei forma, mely beszivárgott szinte minden műfajba, az operától az egyházi zenéig, szóló hangszeres tételektől a zenekari művekig. Lényege az állandóság, a makacs ismétlődés és a változás, a variáció jelenléte egyszerre.
– A Chaconne Fesztivál A zene ezer árnyalata alcímet kapta, hiszen a chaconne elképesztő színekben pompázik és rendkívül magával ragadó – vallja Vikman Pál, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program klasszikus zenei projektmenedzsere. – Célunk, hogy bemutassunk valami néven nevezhető dolgot, képletet, ami remekül működik mindenféle klasszikus, könnyű, kortárs, szomorú, önfeledt vagy akár meditatív zenében, táncban, sőt az irodalomban, de még a filozófiában is anélkül, hogy erőltetnénk. Veszprémhez is könnyedén kapcsolható, hiszen a város építészete eklektikus. Ám legjellegzetesebb, leghíresebb épületei a barokk korban születtek, akárcsak a chaconne.
A fesztivál programja ezen a linken böngészhető.
Miután jellegzetesen a barokk kor nagy divatja volt a chaconne, és a vonós hangszerek is éppen ekkor nyerték el mai formájukat, a Chaconne Fesztivál kísérőrendezvényeként a Hegedűkészítők Nemzetközi Találkozóját is Veszprémben tartják október 17. és 19. között. A rendezvényen a szakmai előadásokon túl hangszerkiállítás és hegedűhangzási verseny is várja az érdeklődőket.
A vezető képen David Fray francia zongoraművész. Fotó: cso.org