Az újonnan nyílt PUMI Veszprémi Állatvédelmi Kompetencia Központ ügyvezető igazgatójának két örökbefogadott kutyája nem csupán családtagja, hanem munkatársa is. Czink Vivien a munkája során megtapasztalta, mekkora erő és csoda rejlik abban, amikor egy-egy gazdátlan állat új lehetőséghez jut. Mindenkinek csak ajánlani tudja az örökbefogadást.
Az intézmény pár hete várja a látogatókat. Több érdeklődő is találkozott már a kutyákkal, de sok esetben a gazdijelöltek nincsenek tisztában azzal, hogy az örökbefogadás egy hosszabb folyamat. Az első látogatás csak a kezdet, az ismerkedés után az állatok izgatottan várják vissza őket. Vivien csapata minden esetben megismerkedik a jelöltekkel és meggyőződik arról, hogy megfelelő társak lesznek-e a kutyus számára.
– Amennyiben az ember és az állat kapcsolata nem tűnik kiegyensúlyozottnak, nem illenek össze, nem tudjuk örökbe adni, mert nem lesz harmonikus a kapcsolatuk – magyarázza Vivien.
Akadt már dolga Czink Viviennek makacs gazdijelöltekkel. Az érdeklődő például egy konkrét kutyust szeretett volna hazavinni, de a szakemberek szerint az életvitele nem illeszkedett a kiskutya igényeihez. Ilyenkor Vivienék próbálnak egy másik állatot a leendő gazdi figyelmébe ajánlani, olyat, aki jobban passzol az adott személy életmódjához. Habár nem mindig járnak sikerrel, a legtöbbször elfogadják a szakértők véleményét.
– Volt egy esetünk, amikor az eleinte makacsnak bizonyuló gazdijelöltet rávettük, hogy vigye el az általunk ajánlott kutyust egy sétára. Visszatérve meglepődve mesélte nekünk, hogy „hát, vele mennyivel egyszerűbb volt”. Végül megfogadta a tanácsunkat és az ajánlott kutyát választotta, akivel azóta is boldog kutya-gazdi kapcsolatban él – osztja meg velünk Vivien a történetet. – Az ideális párosítás megtalálása valóban felelősségteljes feladat. Rossz döntéssel nemcsak egymás életét keserítheti meg a kutyus és a gazdi, de az is megtörténhet, hogy az állat visszakerül a menhelyre. A PUMI-ban ezért senki sem vihet el kutyust anélkül, hogy a gazdijelöttel legalább háromszor, négyszer ne találkoztunk volna előtte.
– A beszélgetések során megismerjük a gazdik életét és szokásait. Aki csak „házőrzőt” keres, az nyugodtan válassza a riasztórendszereket és a kamerát. Természetes, hogy a kutyák védelmezik a területüket, de további igényekkel is rendelkeznek. Aki ezt nem látja be, vagy pedig nem szeretne tudomást venni ezekről a szempontokról, annak nem való az állattartás – mondja Czink Vivien és hozzáfűzi, hogy egyébként nagyon ritkán tagadnak meg örökbefogadási kérést, de amennyiben nem találják a gazdijelöltet alkalmasnak, megteszik.
– Megmentünk egy életet, adott esetben akár egyhetes korától kezdve kézben dédelgetjük, felneveljük. Olyan embernek nem fogjuk odaadni, aki „fogyóeszközként” kezeli az ebet – szögezi le az ügyvezető igazgató. – Az örökbefogadás azonban sok esetben valódi sikersztori. Megható történeteknek és megrendítő találkozásoknak lehetünk nap mint nap a szemtanúi.
„Ami másnak egy kidobott tárgy – mert gyakorlatilag az utcán hagyja –, az nekem egy hatalmas kincs”
Czink Vivien három kutyája közül kettőt örökbe fogadott. Lucy lassan 8 éve tartozik a családjukhoz. A történetük a Füredi úton kezdődött, ott találták meg ugyanis az elhagyott kutyust. A szakemberek pont abba az állatorvosi rendelőbe vitték be chipet leolvasni, ahol akkoriban Vivien dolgozott. A kutyus jó darabig a rendelőben maradhatott, a találkozás pedig örökre eldöntötte a sorsukat. Összenőttek. Azonban Vivienben ez az elköteleződés csak akkor tudatosodott fájdalmasan, amikor az a menhely, amelyik korábban örökbe adta a kutyát, jelentkezett, hogy elvinné Lucyt a volt gazdájához „szembesítésre”. Vivient ez rettenetesen megviselte, érezte, hogy többről van itt szó, mint egy szokványos kutyus-szakember kapcsolatról. A felelőtlen gazdival való szembesítés után visszakerült hozzá Lucy, a többi pedig már történelem. A kutyus egy igazi tündér, nagy segítsége Viviennek a mindennapi munkája során.
A másik örökbefogadott kutyus Ríva. Idén lesz négy éve, hogy bekerült Vivienék családjába. A kiskutyát korábban egy albérletben bezárva találták meg, ahol hosszabb ideig étlen-szomjan sínylődött. A megmentett kutyus az Ultimátum Állatvédelmi Alapítványhoz került, amely a korábbi tulajdonos ellen eljárást kezdeményezett, s akit a bíróság állatkínzás vétsége, állatkínzás (állatelhagyás) miatt elítélt. Vivien felajánlotta az intézménynek, hogy a nagy mozgásigényű kutyusok edzését díjmentesen megtartja, így nem is volt kérdés, hogy Ríva, mali-mix kutya, hamarosan Viviennél köt ki. A szervezet munkáját akkoriban azzal is segítette, hogy gazdijelölteket fogadott a kutyaiskolában, azonban hamar kiderült, hogy ezt a kiskutyát már senkinek nem tudta volna odaadni. Riva kutyát az Ultimátum Állatvédelmi Alapítvány mentette meg egy albérletből 2020-ban, a kutyust alapítványunk fgoadta be és látta el, majd később ideiglenes befogadója lett Vivien, ezt követően örökbe
fogadta.
A korábbi tulajdonos ellen eljárást indíttattunk, ahol megállt az állatkínzás vétsége, elítélték állatkínzás (állat elhagyás) miatt.
– Lenyomsz vele 20 kilométert, utána hazaérünk, és néz rád azzal a fejjel, ami azt üzeni, hogy „Na, hogyan tovább? Mit fogunk most csinálni?” – jellemzi Vivien mosolyogva a kutyatársát. Ríva mentalitása jól passzol az ügyvezető igazgató életstílusához, nem is csoda, hogy ők ketten ilyen hamar megtalálták a közös hangot.
Czink Vivien mindkettő örökbefogadott kutyára példakutyaként hivatkozott. Közösen segítik rehabilitálni a menhely többi kutyusát. Hihetetlennek tűnik, de a két élőlény – akiket az állatvédelem mentett meg – ma már valódi szerepet tölt be más kutyák megsegítésében. Nagyon sok állatot támogattak abban, hogy újra nyissanak az emberek vagy a fajtársaik felé.
– Míg az előző gazdák otthagyták őket éhen-szomjan, én el nem tudnám képzelni nélkülük az életemet – zárja le Czink Vivien a saját kutyáiról szóló történeteit.
– Csodálatos kutyák vannak a menhelyeken. Látogassanak el, nézzenek körbe ezeken a helyeken, önkénteskedjenek, ismerjék meg a kutyusokat! Én mindenkit csak arra tudok buzdítani, hogy menjenek, és ha csak önkéntes munkával is, de segítsenek a kutyusoknak! Nekik az a jó, minél több kézben, minél több embernél megfordulnak. Ez sokat segít a kutyusok szocializációjában – magyarázza Czink Vivien és azt tanácsolja, hogy aki nem ragaszkodik a tenyésztőhöz, az fogadjon örökbe.
A PUMI mindennap reggel 8-tól délután 4-ig van nyitva. Látogatás csak előre egyeztetett időpont alapján lehetséges. Az ünnepi időszakban is a szokásos nyitvatartással várják az érdeklődőket, azonban december 24-én már délben bezárnak. Bátorítjuk olvasóinkat, hogyha tehetik, a karácsonyi szünetben látogassák meg a menhelyi kutyusokat akár a PUMI-ban, akár másik intézményben! A Kompetencia Központban Czink Vivienék állatvédelmi oktatással is várják a kezdő önkénteseket.
Vezető képünkön: Czink Vivien és Ríva