Rengeteg kulturális program és infrastrukturális beruházás valósult meg a tavalyi évben az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretein belül. Kérdés, mennyire lesz maradandó ez a sok fejlesztés, mi színesíti majd tovább a város életét, hallottuk a minap a VEB2023 sajtótájékoztatóján.
– Egy héttel ezelőtt hivatalosan is átadták a „stafétát” a 2023-as év kulturális fővárosai a 2024-es EKF-fővárosoknak. Ezzel mondhatni, hogy ténylegesen véget ért ez a különleges év. Ezt azonban természetesen nem úgy kell elképzelni, hogy lehúzzuk a rolót, hiszen az egész évnek az volt az egyik célja, hogy olyan eredményeket érjen el, amik nem kapcsolhatók le egy év után. Veszprém 2023-ban bizonyította, hogy mekkora igény van a Gyárkertre, az ActiCity-re, a kulturális programokra – mondta Porga Gyula, Veszprém polgármestere. Kiemelte, hogy ahhoz, hogy minden létesítmény fenntarható legyen a további években, kellenek a veszprémiek is, hiszen tulajdonképpen rajtunk múlik, hogy valóban kihasználjuk-e a lehetőségeket. A Gyárkert, a Hosszúasztal Piknik és a Holtszezon Fesztivál például akkora tömegeket vonzottak, hogy 2024-ben sem mondhatunk nekik búcsút.
Három nagy infrastrukturális fejlesztésre pedig csak idén kerül sor, úgyhogy ne sirassuk nagyon a tavalyi évet, mert 2024 is tartogat számunkra újdonságokat, szögezték le a résztvevők. Tavasszal megnyílik például a Börtönmúzeum, a CODE Digitális Élményközpont (a volt Dimitrov) és egy állandó kiállítás kap helyet a Laczkó Dezső Múzeumban, ahol a 2023-as évre tekinthetünk vissza. A Pannon Egyetem tovább viszi a Ragyogók önkéntes csoportját, a Hangár könnyűzenei központ továbbra is lehetőséget ad a zenélésre és a Jutas és Pannon Köztér sem zárja be a kapuit. A várbörtönben egy érdekes és edukatív, az „Ember a rács mögött” címet viselő börtönkiállítás kap helyet, a Digitális Élményközpontban pedig digitális művészek alkothatnak majd együtt, akár nemzetközi szinten is. A Digitális Tudásközpont és a Fenyves Malom pedig szintén az EKF-program örökségének tekinthetők.
Markovits Alíz, a VEB2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat vezérigazgatónője hozzátette, hogy a tavalyi évben több mint 3500 esemény zajlott a program keretein belül, 24 különböző kulturális műfajban. Körülbelül 1.6 millió látogató érkezett Veszprém térségébe, ezernél több cikk jelent meg városunkról 45 különböző országban. Továbbá 40 országból érkezett hivatalos delegáció.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a sikeres EKF-év után a továbbiakban is a Kulturális és Innovációs Minisztérium segíti a Veszprém-Balaton régió nemzetközi láthatóságát. Az együttműködési megállapodást Csaba Gábor, a Kulturális Innovációs Minisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára írta alá. Hangsúlyozta, hogy nemzetközi szinten szeretnék bemutatni a vidéki magyarországi városok kulturális értékeit, és ezért segítik az EKF további munkáját.