Pénzügyekben kissé nehéz felfogású vagyok. Amit megértettem, amint értelmezni próbáltam a féléves pénzügyminisztériumi beszámolót, hogy egyértelműen eladósodtunk. Gondoltam segédletként beleolvasok tanult kollégáim írásaiba.
Azt látom, nem egyedül vagyok az értelmezési gondjaimmal, más szakmabeliek is sikertelenül próbálkoztak. Ami tuti: Idén július végén 48 139 milliárd forint volt az államadósság, ami 3932,1 milliárd forinttal több, mint tavaly júliusban. Hogy mennyi? Hát 48 ezer milliárd. Ja, hogy nehéz elképzelni mennyi is az annyi? Vessünk magunkra, esetleg Lölö elmagyarázhatná.
Van azonban egy jó hírünk: az államháztartási hiány csökkenése, a minisztériumi elvárásoknál lassabban növekedett. Az államadósságról beszélünk, veszteséges az állam, eladósodtunk! Lehetnénk akár a csőd szélén is, de szerencsére nem vagyunk, mert nem növekedik a csökkenés! Jobb volna, ha ennél kevésbé cizelláltan adnák tudtunkra, hogy gáz van. Például: kiürült a kassza, ami még erőteljesebben is ürülhetett volna, de nem.
A költségvetés bevételi és a kiadási oldala is „kedvezőtlenül” alakult, ettől megkíméljük az olvasót. De azt érteni véljük, mi az oka, hogy 620 milliárd forintnyi áfa is hiányzik a kasszából. Mondom: mert a „magyar emberek” képesek voltak nem költekezni (eleget). Találgathatjuk, hogy miért.
És még egy, az átlagembernek nem sokat mondó gyöngyszem: idén hét hónap alatt –1278,6 milliárd forint volt az állam kamategyenlege. Ami egyes hozzáértők szerint „…biztató jelnek tűnik, mert májusban és júniusban még rosszabb volt a kamategyenleg alakulása az előző évihez képest.”
Biztatóan rosszabb, mert havonta átlag100 milliárddal került többe az államnak/nekünk az államadósság finanszírozása, mint egy évvel korábban. Hogy értsük is: „Idén minden hónapban jóval magasabban alakultak a kamatbevételekkel csökkentett kamatkiadások, mint tavaly.” Hogy mi ebben a biztató, az majd elválik a végén.
Jó hír, hogy csökkenőben a növekvő hiány.
Durván eladósodtunk.