A közösségi médiában napok óta a Vámosi úti temetőben kivágott fenyők miatt háborognak a veszprémiek. Pedig akinek szeme van, és járt arra az elmúlt egy év során, maga is láthatta, hogy a fakivágás elkerülhetetlen volt. De mi lesz a lecsupaszított területtel?
A temetőgondnoki feladatokat a VKSZ Zrt. látja el, kérdéseinkkel ezért a cég titkárságvezetőjéhez, Köller Tamáshoz fordultunk.
– Ahogy mindenütt az országban, a temetőinkben is a fenyők és a tuják tömeges elhalása tapasztalható. A Vámosi úti temető fenyőfáinak kiszáradása már tavaly év elején elkezdődött. Szakértők véleménye szerint a párás hideg levegő hiánya idézi elő és a klímaváltozás gyorsítja fel ezt a folyamatot. A tujákat növényi kártevő is tizedeli. Bármerre megyünk a temetőben, mindenütt rozsdabarna, elszáradt fákat látunk a sírok mellett. Ki is kellett vágnunk emiatt egy utat szegélyező, általunk telepített tujasort, de azokról, amelyek a sírok mellett vannak, csak a hozzátartozók dönthetnek. Eltávolításukban – ha igény van rá – a temetőgondnokság munkatársai tudnak segíteni – mondta el bevezetésként Köller Tamás.
Megtudtuk, hogy a fakivágás valójában már tavaly elkezdődött. A szóróparcella és a temető kerítése közötti területen nagyon sok fát kivágtak, de ezek jóval kisebbek voltak, mint a főbejárat és a szóróparcella közötti fenyvesliget egyedei. Akkor az nem váltott ki semmiféle népharagot, az emberek talán észre se vették a változást. Most harminc magasra nőtt, de teljesen élettelen fát kellett eltávolítani, a hiányuk, meg persze a felhalmozott farönkök látványa, sokaknál kiverte a biztosítékot. Nem teljesen ok nélkül, hiszen a veszprémiek hosszasan tudnák sorolni a fájó veszteségeket, kezdve mindjárt a Kossuth utca fákat nélkülöző rekonstrukciójával.
A titkárságvezető a tervekről is beszélt. A fakivágás után maradt tuskókat eltávolítják, és az itt búcsúztatottak emlékhelyét fogják bővíteni a főbejárat és a szóróparcella közötti területen. A növényzetet a szakemberek által ajánlott, klímatűrő ciprusfélékkel, babérmeggyel pótolják. A kerítés és a szóróparcella között a tervek szerint egy sétányszerű belső út nyílik majd, két oldalán a klímaváltozást jobban viselő növényekkel, esetleg néhány lombhullató fával. Itt új megemlékezési pontok is lennének, hasonlóan azokhoz a már meglévő emlékpontokhoz, amelyeknél például az elhunyt tűzoltókra vagy a Pannon Egyetem egykori dolgozóira, hallgatóira emlékezhet az utókor. Régi igény a meg nem született babák emlékhelye, most talán ez is megvalósul.
És hogy mindez mikorra várható? Köller Tamás azt reméli, hogy idén ősszel hozzáfoghatnak a növényzet pótlásához. A terület rendezése és a tervezés folyamatban van, a terveket az önkormányzat bizottságainak véleményezése után az újonnan alakuló közgyűlésnek kell majd megvitatni és jóváhagyni.
Fotók: VKSZ Zrt.