– Több mint egy évtizede elkezdett városfejlesztési tervek gyümölcseit aratjuk le a mostani időszakban. Sikerült egy jól átgondolt stratégia mentén jól élni azokkal a pénzügyi lehetőségekkel, amelyek az uniós pályázatok, a Modern Városok program és az EKF 2023 révén váltak elérhetővé – mondta Porga Gyula polgármester a Deák Ferenc utcai rendezvényközpont mai ünnepélyes átadásán.
Példaként említette a hajdani gyermekkórház, a Ruttner-ház és a Balaton bútorgyár területének megmentését, hasznosítását. Ebbe a sorba csatlakozik az új rendezvényközpont, ahol egy felújított régi épület és három új építmény szolgálja mostantól a veszprémiek közösségét, valamint a turizmust. A piarista gimnázium egykori tornacsarnokában méltó elhelyezést nyer a Kabóca Bábszínház, míg a gyermekfoglalkoztató a legkisebbek közművelődésének fontos színtere lesz. A kiállítótér és a kávézó pedig a hozzánk látogatók számára is a városi séták egyik programpontjává válhat.
Dr. Rétvári Bence miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár a bábszínház kapcsán azt emelte ki, hogy az élet teljességéhez elengedhetetlen a kultúra jelenléte.
– Ha valaki gyermekként ilyen minőségi környezetben szerzi meg az első élményeit, felnőttként is igénye lesz rá – mondta.
Ezt követően a kultúra és az identitás kapcsolatát fejtegette:
– A nemzeti kultúra a nemzeti közösséget erősíti, ahogyan a vallásos kultúra a vallási, a családi emlékezet és a tárgyi emlékek pedig a családi közösségeket. A kultúra számunkra azért fontos, mert az identitásunk része, erősít és összetart. Manapság, ha nem magyar nyelvű híreket olvas az ember, az interkulturális szóval szinte gyakrabban találkozik, mint a kulturálissal. Mostanában ez a divatosabb, mert a kultúra az identitással jár együtt, az identitás pedig sokak szemében negatívvá vált, ellenségkép lett. Akik a világot liberálisként közelítik meg, azok számára az identitás egy kirekesztő fogalom. Ezzel szemben nekünk, konzervatív keresztény gondolkodóknak az identitás, amit a kultúra erősít meg, egy pozitív szó, mert közösséget teremt – magyarázta a miniszterhelyettes az alkalomhoz kevésbé illő eszmefuttatásában.
Veszprémben, ahol az elmúlt egy év igazán bővelkedett egymást megismerő, pozitív hozadékú, egyáltalán nem kirekesztő interkulturális találkozókban és eseményekben, különösen furcsa volt ezt hallani.
A rendezvényközpont turisztikai vonzerejének szánt kiállítótérről Brányi Mária alpolgármester beszélt. A projektnek ez az eleme helytörténeti kiállításként várja a látogatókat. A veszprémi vár öt tornyának megismerését látványos makettek és a történetüket összefoglaló tájékoztató táblák segítik. A ma átadott épületegyüttes jelentőségét és a közös munkát dr. Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ igazgatója méltatta.
Fotók: a szerző