Folyik az uniós országok felsőoktatási stratégiai felülvizsgálata. Ennek keretében dr. Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős biztosa ma Veszprémben kezdte meg országos konzultációsorozatát, és találkozott a város, valamint a Pannon Egyetem vezetőivel. A találkozó után közösen tartott sajtótájékoztatón dr. Navracsics Tibor hangsúlyozta:
– Ma már az egyetemek nemcsak oktatási intézmények. Egy másik dimenziójuk is fontossá vált: a gazdaságfejlesztésben való részvételük. Azért jöttem elsőként Veszprémbe, mert az országban itt fordítanak legtöbbet kutatás-fejlesztésre: a megyei össztermék két százalékát, miközben az országos átlag alig haladja meg az egy százalékot.
– A Pannon Egyetemen régóta folyik kutatás-fejlesztés – vette át a szót dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora. – Az ilyen célra nyert támogatásokat illetően a Pannon Egyetem a harmadik az országos rangsorban a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem mögött, miközben a miénk nagyságrendekkel kisebb intézmény, mint az említettek. Hosszú ideje együttműködünk a gazdasági szereplőkkel nemcsak a régióban, de országosan és nemzetközi viszonylatban is, hogy csak a MOL-t, a Paksi Atomerőművet, az IBM-et, vagy a General Electricet említsem. A Pannon Egyetem elsőként csatlakozott a duális képzéshez. Eddig száznál több partnerrel kötöttünk megállapodást, és folyik a rendszer finomhangolása.
A rektor elmondta: az egyetem az önkormányzatokkal is együttműködik, a veszprémivel például napi szintű a kapcsolata, és az intézmény hangsúlyos szerepet kapott a város Európa Kulturális Fővárosa-pályázatában is.
– Arra biztatnám a térség gazdasági szereplőit, hogy nyugodtan keressenek bennünket! Azokon a területeken, amelyeken képzést, kutatást végzünk, készek vagyunk az együttműködésre! – fejezte be a rektor.
Porga Gyula polgármester szerint az egyetem és a város egymásra vannak utalva: a város csak akkor sikeres, ha az egyetem az, és fordítva is így van. Elmondta: a város és az egyetem még 2011-2012-ben kötött együttműködési szerződést, közösen alapították meg a Sziveri Intézetet. Most éppen egy attraktív projektet készítenek elő közösen: az Aranyos-völgyi tudásparkot, amelynek létrehozására a miniszterelnök ígért támogatást a Modern Városok Program keretében. A tudományos park infrastruktúráját a város adja, a tartalomszolgáltató az egyetem lesz, a szolgáltatásait pedig a gazdaság szereplői fogják igényelni.
– Fontosak a kétoldalú megállapodások, de fontosabb lenne ezeket háromoldalúvá tenni: a gazdaság szereplőit is bevonni – fejezte be a polgármester.