Meghallgathatnád ezeket az embereket is! – mondta Katanics Sándor (DK) városi képviselő Ovádi Péternek, amikor a fideszes országgyűlési képviselő – fogadóóráját megszakítva – kisétált az utcán egybegyűltekhez.
A szakszervezetek képviselői és a városi önkormányzati képviselők kedden délután demonstrációt tartottak Ovádi Péter, a Fidesz–KDNP veszprémi országgyűlési képviselője Kossuth utcai irodája előtt.
Szópárbaj
A kisebb tömeget látva Ovádi Péter kisétált az emberek közé, ahol Katanics Sándor (DK) képviselő felszólította:
– Meghallgathatnád ezeket az embereket is!
– Fel is hívhattál volna telefonon! – mondta mosolyogva Ovádi.
– Azok után, hogy milyen törvényeket szavaztatok meg a Parlamentben, nem hívlak fel – vágott vissza Katanics.
Ovádi ezután Katanicsot meghívta este hétre az irodájába, egy hölgy pedig a távozó országgyűlési képviselő után kiáltott:
– Próbáljon meg tenni a gyűlölet ellen, mert az megmérgezi az országot!
Katanics ezután megafonon keresztül felszólította az egybegyűlteket, hogy gyűjtsék össze a kérdéseiket, amiket majd ő átad Ovádinak.
– Sokan vagyunk ma itt, de sokan még mindig nem mernek a nyilvánosság elé állni, mert félnek a megtorlástól – folytatta Katanics. – Az országgyűlési képviselőnek minden veszprémit képviselnie kellene a Parlamentben, nem csak a fideszeseket!
Tizenkét kérdés
Fenyőházi Attilának, a Vasas Szakszervezet veszprémi képviselőjének időpontja is volt Ovádi Péterhez. A szakszervezetis az alábbi 12 kérdésre szeretett volna választ kapni az országgyűlési képviselőtől:
- Hol és mikor, illetve a munkavállalói érdekképviseletek helyi képviselői közül kikkel egyeztetett a munka törvénykönyve módosításának megszavazása előtt?
- Indokolja meg, miért gondolja, hogy egy magyar munkavállaló csak túlórázással kereshessen annyit, amivel biztosan eltarthatja magát és a családját?
- Miért gondolja azt, hogy egy magyar munkavállalónak a könnyebb megélhetésért, emberibb bérért a heti 40 óra munkaidőn felül további 8 órát a munkahelyén kell töltenie?
- Tudta ön, hogy az OECD felmérések szerint Magyarországon a legmagasabb a termelékenységi mutató és a megtérülési ráta, mégis az unió legkisebb béreivel szúrják ki a munkavállalók szemét? Ennek tudatában szavazta meg a törvényt?
- Tudta Ön, hogy az OECD (nem KSH!) felmérések szerint így is a magyar munkavállalók töltik a legtöbb időt a munkahelyükön?
- Milyen választ ad a családbarát kormányprogram arra a kérdésre, hogy a túlórázó szülők helyett ki vigyáz a kiskorú gyerekekre?
- Milyen társadalmat építhetünk fel, ha a gyerekeink nem láthatják a szüleiket, mert anya, apa és a nagyszülők is dolgoznak?
- Egyetért ön azzal, hogy mint Veszprém országgyűlési képviselőjeként a választókörzete munkavállalóiért, könnyebb megélhetésükért is dolgoznia kellene?
- Ön és pártja úgy gondolja, hogy nem jönne haza több százezer külföldre menekült fiatal, ha a bérviszonyok megnyugtatóan rendeződnének hazánkban?
- Ön és a pártja a minimálbér 100 százalékos emeléséről beszél. Ön szerint erkölcsileg igazolható, hogy a 2010-eshez képest a képviselők illetménye 400 százalékkal emelkedett?
- Sokak szerint egy jól működő parlamenti demokrácia fontos eleme az elszámoltathatóság. Mit gondol ön erről?
- Ön hány órát tölt egy nap a munkahelyén, és hány napot dolgozik egy hónapban?
Nem érezzük úgy, hogy Ovádi úr képviselne minket
Amíg Fenyőházi Attila az országgyűlési képviselő irodájában tartózkodott, addig kollégája, Guzslován Gábor szólt az egybegyűltekhez:
– Itt vagyunk országgyűlési képviselőnk irodája előtt azért, mert nem érezzük úgy, hogy Ovádi úr képviselne minket. Sokan vagyunk így, és mások talán máshogy gondolják, ez demokráciában természetes, de akkor is el kell mondanunk, hogy nemrégiben tisztelt képviselő úr elmulasztotta az egyeztetést, mielőtt többedmagával megszavazta a rabszolgatörvényt. Akkor ígértük meg, hogy eljövünk a fogadóórára konzultálni! Képviselő úr nem konzultált a szakszervezetekkel, itt vagyunk, állítjuk, hogy nem keresett meg minket! Megkérdeztünk a régióból a kereskedelemisek, a tanárok, az egészségügyi dolgozók, a közlekedésisek, a rendőrök és mások érdekvédőit, és mindannyian azt mondták, hogy semmibe vették a véleményüket. Illetve bocsánat, nem is voltak ránk kíváncsiak! Ez így pontos! Mintha nem is lennénk! Nem az történt, hogy képviselő úr meghallgatott minket, meghallgatott előtte vagy utána más érveket és döntött, hanem egyszerűen csak semmibe vett minket, munkavállalókat. A Policy Agenda által készített reprezentatív kutatás szerint a munkaképes korú lakosság 83 százaléka elutasította a rabszolgatörvényt. Mi, veszprémiek, elsőként demonstráltunk a rabszolgatörvény ellen. Sok helyen nem vagyunk még jelen, nem vagyunk még elég erősek ahhoz, hogy megvédjük a munkavállalókat az önkénytől. Egy valamire viszont jó volt a rabszolgatörvény. Megmutatta az embereknek, hogy szerveződni kell! Világos lett mindenki számára, hogy a szakszervezetekbe tömörülés a megoldás arra, hogy meg tudjuk védeni magunkat, és láss csodát, hétről-hétre százszámra lépnek be az emberek a szakszervezetekbe!
Fenyőházi Attila a képviselői irodából kilépve bevallotta, hogy csak az első kérdésig jutottak Ovádival, de a képviselő megígérte neki, hogy írásban válaszol a kérdéseire.
– Szóba került a vasárnapi boltzár is, meg a családok pihenése, de arról senki nem beszél, hogy a munkavállalók egyharmada dolgozik vasárnaponként, és igen, ti sem fogjátok megúszni (fordult a rendőrök felé), jöttök még párszor, ahogyan mi is – mondta Fenyőházi.
– Elértük, hogy ide mertünk jönni. Megígérem, hogy addig fogom újra és újra föltenni a kérdéseinket a képviselő úrnak, amíg érdemi választ nem kapok mindegyikre. Folytatjuk! – zárta le a demonstrációt Katanics Sándor.
(A galéria bármelyik fotóra kattintva kinyílik.)