Sok jóra nem számíthatunk a gazdaságban az idén. Ezt így nem mondták ki, de az elemzésekből kihallatszott a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényén.
Egyre durvább az infláció Magyarországon. Ugyanakkor a világgazdasági környezet sem sok jóval kecsegtet. Trump amerikai elnök a vámháborúval bedöntötte a tőzsdéket és káoszt okozott a világgazdaságban. Ez már önmagában elegendő lenne a kiszámíthatatlansághoz, ráadásul a német gazdaság, Magyarország legfőbb partnere már két éve inkább visszafelé megy, mint előre, vagy jó esetben stagnál, ami lehúzza a magyar gazdaságot is.
Ha összegezni akarjuk a helyzetet, elmondható, sok a kérdőjel. Egy valami biztos, az pedig a bizonytalanság.
Európa a perférián
„Európa folyamatosan veszít versenyképességéből. (….) Az európai gazdaság nem talál magára, nem találja meg azokat a megoldásokat, amelyek lehetővé tennék, hogy több elvesztegetett év és évtized után behozva a világgazdasági versenyben Kína, a BRICS országok és az Egyesült Államok előnyét, felsorakozzon melléjük, vagy akár eléjük kerülve meghatározó tényezője legyen a világgazdaságnak” – fejtette ki a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényén elhangzott beszédében dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. Hozzáfűzte, ilyen körülmények között keserűbbé válik a hangulat a földrészen és kiéleződik a harc a forrásokért, ezt láthatjuk az Európai Unióban. „Ezek a konfliktusok, amelyek az utóbbi időben egyre élesebbek a tagállamok között, de nem csak köztük, hanem a nemzetközi cégek között is, mind azt jelzik, hogy az elkövetkező 7 éves időszak és annak a megtervezése az eddigieknél is erőpróbálóbb feladat lesz. Ahhoz, hogy az Európai Unió el tudja fogadni a hétéves költségvetését, konszenzusra van szükség. Ezt ma sokkal nehezebb összehozni, mert komoly ellentétek feszítik az Európai Uniót belülről. Ez érződik Magyarországon is” – magyarázta, kiemelve, hogy az együttműködésben látja a kiutat. „Minden eddiginél nagyobb szükség van az együttműködésre” – hangsúlyozta.
Mi zavarja a vállalkozókat?
Az előrejelzéseket átlagolva 1–3 százalékos hazai GDP-növekedés várható idén. Az eredményt nagyban befolyásolja a magas energiaár, a beruházások visszaesése, a lakossági fogyasztás alakulása, az infláció mértéke, az óvatossági attitűd, amely jelenleg a vállalkozásokat jellemzi – sorolta dr. Simon Attila, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a gazdasági évnyitó rendezvényen elhangzott megnyitó beszédében. Megemlítette, nagy várakozás előzi meg a BYD és BMW autók gyártásának megkezdését, amely önmagában jelentős növekedést hozhat – a vámok alakulásának függvényében.
A kamara elnöke elmondta, körkérdésük alapján a Veszprém vármegyei vállalkozások fele nem tervez létszámbővítést, a másik fele is csak óvatosan. Arra a kérdésre, hogy mi zavarja a legjobban a vállalkozókat, azt a választ kapták, hogy az adóterhek emelkedése. Jelenleg 50-60 adó- és adójellegű költség terheli a vállalkozásokat. Közvetlenül ezek után említik a közműdíjak emelkedését és a környezeti kiszámíthatatlanságot, valamint a jogszabályi kötelezettségeknek való megfelelés nehézségeit. Hosszú távú, kiszámítható adórendszer, a bürokrácia csökkentése, munkajogi szabályok rugalmassága, támogató energiapolitika, alacsony infláció – nagyjából ezek lennének a vállalkozói elvárások.
Trump és a vámok
A világ legerősebb gazdasága legfrissebb kaotikus történéseinek felvázolásával kezdte előadását dr. Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers Magyarország üzletfejlesztési vezetője. Drámai zuhanást okozott az amerikai tőzsdéken Donald Trump vámpolitikája és az ebből fakadó bizonytalanság. A Nasdaq és az S&P 500 elképesztő mínuszokat produkált. Megkérdezték az amerikai elnököt, mit szól a következményekhez, ő azt mondta, ez egy kicsi, átmeneti zavar és nem lehet a tőzsdére figyelni, ha egy erős államot szeretnének építeni. Azt ígérte, az átmeneti időszak után az USA sokkal gazdagabb lesz. Ha a kínaiak 100 évben gondolkodnak, akkor mi sem gondolkodhatunk negyedéves távlatokban – jelentette ki Trump. Mindenesetre az amerikaiaknak és a világnak annyira nem tetszik ez a helyzet, az Európai Unió sem kivétel. Egyik kereskedelmi partnerével sem kivételez az Egyesült Államok. Trump bejelentette, április 2-ától az USA minden importtermékre akkora vámot szab ki, amennyit kereskedelmi partnere vele szemben alkalmaz a szemet szemért, fogat fogért reciprok elv alapján. Hogy ezt meg fogja-e csinálni, az nagy kérdés. Azt egyelőre senki sem tudja megmondani, az az út, amelyen Trump jár, hova vezet, hogy annak milyen hatása lesz az inflációra, a munkaerőpiacra és sok minden másra.
Németországgal együtt sírunk
A kérdésre, hogy miért csökken Magyarországon az ipari termelés volumenindexe 2022 közepe óta, Lőcsei Tamás azt válaszolta, hogy Németország miatt. Németország a legnagyobb kereskedelmi partnerünk és számtalan más módon is kapcsolódunk hozzá. Ezért is érint bennünket nagyon rosszul, hogy a német gazdaság két éve visszafelé megy, de legjobb indulattal is stagnál és az idei évre sem várható növekedés. Kedvező változást hozhatna, amennyiben a német parlamentnek sikerülne az úgynevezett „adósságfék” rendszert felfüggeszteni és 500 milliárd eurós alapot létrehozni infrastrukturális fejlesztésekre, plusz hasonló volumenben védelmi kiadásokra. Ennek azonnal megérezné a magyar gazdaság is az élénkítő hatását. Óriási viták vannak róla, hogy szabad-e eladósítani Németországot. Mindenesetre kétharmados parlamenti döntés szükséges hozzá. A jövő héten kerül a német parlament elé a kérdés.
Vezető kép: A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitójának vendégei és házigazdái. Fotók: a szerző