„5 perc és elkezdem!” „Egészkor már tényleg nekiállok!” – ismerős mondatok, igaz? Mindannyian halogatunk olykor, de amikor az 5 percből 50 lesz, az már gondot jelenthet. A halogatás alkalmiból hamar krónikussá válhat, ami megöli a hatékonyságot, mentális fáradtságot és motiválatlanságot okoz, ráadásul egy bűntudat-spirálba is kényszerít.
A halogatás nem újkeletű jelenség, évszázadok óta ismert emberi tulajdonság, azonban a Z generáció köreiben mostanában egyre gyakoribb. Egy 2021-es kutatás szerint a digitális eszközök használata közrejátszik abban, hogy a fiatalok több mint fele rendszeresen halogatja a házi megírását vagy egyéb teendőit. A folyamatos információs zaj és zavaró tényezők világában – közösségi média, Netflix, TikTok stb. – minden izgalmasabbnak tűnik, mint a munkavégzés.
A halogatás pszichológiai háttere mélyebbre megy ezeknél a tényezőknél – olyan mentális állapotról van szó, amiből néha lehetetlennek tűnik kitörni.
Azonnali öröm vs. a kitartás jutalma
A digitális környezetben anélkül „nyerhetsz”, hogy igazán meg kéne erőltetned magadat. Bármikor belefuthatsz egy vicces vagy izgalmas videóba, ami mosolyra fakaszt. Miközben a hosszú ideig tartó, akár hónapokat felölelő munkavégzés során várható „jutalmazás” szinte elérhetetlennek tűnik. A hosszú távú célok ködbe vesznek az online diskurzusban, amelyben minden a jelenről szól.
A halogatás gyakran kéz a kézben jár a szorongással és a depresszióval. Nem csak lustaságról vagy rossz időbeosztásról van szó, a probléma forrása mélyben gyökerező.
A mentális csapda
A „halogatókra” a jellemző a szorongás és a sikertelenségtől való félelem. Az alacsonyabb önértékelésű fiatalok ahelyett, hogy szembenéznének a kihívással ilyenformán elkerülik, amíg csak lehetséges. Biztonságosabb számukra a munkavégzés előtti bizonytalanság, a biztosnak tűnő bukásnál.Másrészről, a perfekcionisták is el tudják hitetni magukkal, hogy a munkavégzéssel járó „macera” nem éri meg, hiszen elkerülhetetlennek tűnik a hibázás lehetősége. Ilyenkor órákon át tudják bámulni a fehér papírt, százszor nekikezdve, majd kitörölve az első mondatot. Ráadásul – hála a közösségi médiának – olyan világban élnek, amelyben látszólag mindenkinek tökéletes és gyönyörű az élete. A sikeresség iránti vágy hatalmasabb, mint valaha.
A bűntudat-spirál
Mindez persze ráerősít a sikertelenség, a tehetetlenség érzésére. A feladatok halogatása és elkerülése bűntudatot ébreszt, a látszólag érdektelen fiatalban is. Miközben kultúránkban nem könnyű szembenézni a bűntudattal, aki teheti elkerüli: leköti a figyelmét valami szórakoztatóval, hogy elkerülje a kellemetlen és keserű érzés, amellyel meg kellene birkóznia, és amitől még nehezebbé válik belevágni a feladatba.
Kapkodó esszéírás, felületes tanulás, elmulasztott határidők, bezuhanó tanulmányok vagy akár az egészséges szokások leépítése és közeledés a káosz felé… Ez jellemzi a kiaknázatlan lehetőségektől szorongó fiatal generációt. A halogatás kicsiben kezdődik, de megmérgezi az ember alaphangulatát és énképét. Viszont van lehetőség szembenézni vele!
Gyakorlatias tippek a halogatás ellen!
A SMART-célok koncepciója, hogy specifikus, mérhető, elérhető, releváns és meghatározott lejárattal rendelkező célokat tűzünk ki magunk elé. Ezáltal egy nagy esszé megírása kisebb lépésekre, belátható feladatrészekre bomlik.
Máris nem olyan ijesztő 8000 karakter helyett csak 800-at megírni egyszerre vagy 20-25 perces szegmensekre bontani a tanulást és kis szüneteket tűzdelni bele. Fontos az is, hogy a céljaink valóban elérhetőek és kivitelezhetőek legyenek! Ne hagyjuk az utolsó hétre a szakdolgozatunk megírását!
Nagy „game-changer” lehet az is, hogyha jutalmazási technikákat alkalmazol! Például azt mondod, hogy egy megtanult fejezet után megihatsz, mondjuk, egy finom teát vagy kicsit olvashatsz a könyvedből! Fontos azonban, hogy az intenzív tanulás időszakában kerülni kell az online teret, ugyanis egy videóból hamar kettő lesz, 10 percből pedig 30. Az átkattintás veszélyeiről, „áráról” már egy korábbi cikkünkben írtunk.
Találd meg a megfelelő környezetet és közösséget ahhoz, hogy koncentrált feladatvégzést folytathass! Sajnos az otthon és a munkahely sokszor összemosódik, viszont a pihenőterek sokkal nagyobb csábítást és figyelemelterelést jelenthetnek, mint – tegyük fel – egy ingerszegény könyvtár. Ha tudod magadról, hogy motivál, ha másokkal együtt vagy, találj tanulótársakat! Ráadásul, nyomon is követhetitek egymás előrehaladását, ami extra lendületet adhat.
A halogatás valódi megoldásához egészséges szokások elsajátítására, fegyelemre, önmotiválásra és szembenézésre van szükség. Tudd feldolgozni és elfogadni a hibákat, a tanulás folyamatát! Merj segítséget kérni és addig keresni, amíg megtalálod a számodra leghatékonyabb szöget!
Források: Medium, tbsnews.com
Képek: Unsplash