Elszabadultak az árak tavaly a horvát tengerparton, ami elriasztotta a vendégeket, ezért idén az a furcsa helyzet állt elő, hogy egyes vendéglők ahelyett, hogy emelnének, inkább engednek az árból. A végén még majd idén olcsóbb lesz a horvátországi nyaralás, mint tavaly volt.
Presszókávét átlagban 2 euróért fogyaszthatunk a parti vendéglők teraszán, ami 390-es árfolyamon számolva 780 forint. Nagyjából annyi, mint Veszprémben. A presszókávé tulajdonképpen egy alapmutató, ami jelzi az árak alakulását. A Slobodna Dalmacija újságírója is megbizonyosodott róla, hogy az olyan felkapott helyeken is, mint például Hvar, pontosan ennyi a kávé és nem több, legfeljebb 20 eurócenttel még ennél is kevesebb.
A szálláshelyárak sem emelkedtek jelentősen. Négyszemélyes apartmant átlagban 100-115 euróért lehet bérelni napjára. Ez a standard 2 hálószoba plusz egy nappali és terasz beosztás. Persze a luxusfokozattól függően lehet akár 800 euróért is találni 8 személyes villát/nap, úszómedencével a közvetlen parton. Kínálatból nincs hiány.
A bevásárlás ugyanolyan drága
Ami a kosztolást, illetve a horvátországi nyaralás bevásárlás részét illeti, az nagyjából annyiba kerül itt is, mint otthon Magyarországon. Vagy talán még egy kicsit kevesebbe. Egy nagybevásárlás három személyre hozzávetőlegesen 100 euró, azaz 39 ezer forint. Ami itt észrevehetően drágább, az a hús és a bor. Például a csevaphús kilója 7,5 euró, a karaj kilója 10, de akciósan már 5 euróért is kínálnak sertéstarját.
A legjobb dalmát vörösborok, a Dingač és a Postup 21 és 15 euróba kerülnek a boltokban. A Plavac olcsóbb.Egy kicsivel drágább a sör, a kávé és az ásványvíz Horvátországban. A 6-os csomagolású Ožujsko pivo 7,5-9 euró, a 175 grammos Barcaffee 2,89 euró. A 1,5 literes ásványvíz 1 euró.
A zöldség-gyümölcs itt is olyan drága, mint otthon, azzal, hogy vannak kivételek. Az újkrumpli például csak 0,75 euró volt ezen a hétvégén a Plodine szupermarketben. Emlékezetem szerint a veszprémi piacon két hete még 600 forintért vettem kilóját.
Az életmentő burek
A félkilós rozskenyér 1,60 euró, az 1 kg-os fehér kenyér 1,80. A burek viszont a a pékáruhoz képest olcsó, miközben finom és laktató. Egy szelet burek 2,5 euró, tehát kevesebb mint 1000 forint. De ha ebből egy szeletet (ami akkora, mint fél tányér) reggelire „bevágunk” egy pohár joghurt kíséretében, ahogy szokás, akkor estig nem éhezünk meg. Ne feledjük, a kispénzű turistának életmentő a burek. Ezt a balkáni specialitást, rétestésztát, készítik túróval, hússal, spenóttal vagy almával is.
A tankolás is „egykutya”
A magyar üzemanyagárak mára kiegyenlítődtek a horváttal. Amikor nyaralni indultunk, május 22-én még olcsóbb volt Horvátországban tankolni. Az autópályadíj viszont nem változott. A határtól Zadarig összesen 21,8 euró, tehát 8500 Ft.
Szóval, mibe kerül a horvátországi nyaralás? Ami a kosztot illeti, nagyjából annyiba, mint otthon. Fölösleges már degeszre tömött csomagtartóval indulni, mert az élelmiszerárak nagyjából pariban vannak. Különben is érdemes megkóstolni a helyi specialitásokat, a burekot, a tengeri halat, a sajtokat, túrót, szárított sonkát. Vendéglőben is jó esetben arra számíthatunk, mint otthon. Sajna, tankolni meg itt is, ott is ugyanolyan drága.