Az ellenzéki képviselők a novemberi közgyűlés elé terjesztik a veszprémi, óvodás korú, sajátos nevelési igényű és autista gyermekek helyi ellátását kezdeményező indítványukat. Erről tájékoztatta ma a sajtó képviselőit Hartmann Ferenc frakcióvezető és Kovács Rajmund független képviselő.
– Az önkormányzat a szeptemberi közgyűlésén tárgyalta és fogadta el a város ifjúsági stratégiáját – mondta Kovács Rajmund. – A stratégia megállapította, hogy: „Noha fontos, egyedi kihívásokkal és célokkal bíró részeit képezik a város és a régió fiatalságának, igen kevés adat áll rendelkezésre a fogyatékkal élőkről általában, illetve a fiatal korosztályba tartozókról különösen.” Az viszont tény, hogy a veszprémi óvodákban több mint 50 gyermek igényel speciális ellátást. A stratégiai anyag elemző része azt is rögzítette, hogy a „sajátos nevelési igényű óvodás korú gyermekek Veszprémben jelenleg nem jutnak ellátáshoz. Egy részük Várpalotán jár óvodába.”
A képviselő hozzátette: az óvodavezetők szerint az idei nevelési évben fejlesztő gyógypedagógiai ellátást egyik intézményegységben sem kaptak meg az előírt óraszámban ezek az óvodások. Szakemberhiány miatt ezt a feladatot sem az intézmények, sem a szakszolgálat, sem az EGYMI munkatársai nem tudják maradéktalanul ellátni.
– A problémák megoldására a stratégiát elfogadó anyagban nem született javaslat, pedig maga az előterjesztő is „égető nagy problémának” minősítette ezt a helyzetet – tette hozzá Kovács Rajmund. – Az ellenzéki képviselők szerint a legélhetőbb magyar város címért versenyezve ezeket a hiányosságokat mielőbb orvosolni kell.
– Azt indítványozzuk, hogy a speciális támogatást igénylő, valamint autista óvodások sajátos, gyógypedagógiai, logopédiai ellátására érdekében készüljön intézkedési terv – vette át a szót Hartmann Ferenc. – A polgármesteri hivatal munkatársai vizsgálják meg, hány gyermek és család érintett, miként, hol, hogyan, mekkora forrásigénnyel lehet számukra a megfelelő óvodai ellátását biztosítani. Nézzék meg azt is, hogy milyen állami támogatás, esetleg pályázati forrás vehető ehhez igénybe.
Az ellenzéki képviselők szeretnék, hogy a készülő intézkedési terv legkésőbb 2024 februárjában a közgyűlés elé kerüljön.