Míg az ingatlanpiaci szakértők a tavalyi évet az új lakások csúcsaként emlegették, addig a jelek szerint idén egy kicsit visszavesz az ágazat, a fejlesztők ugyanis óvatosan kezdenek bele az új projektekbe.
Ezt támasztják alá a statisztikák is, melyek szerint idén az első három hónapban mintegy 18 százalékkal esett vissza a társasházi lakásépítésekre fordított beruházások értéke az előző év azonos időszakához képest.
A magánemberek egyik félelme a szakemberhiány
Az új lakások szegmensében problémát jelent, hogy az építőiparból nagyjából 40 ezer ember hiányzik. Mindezt azok a magánszemélyek is érzékelik, akik felújításba vagy építkezésbe kezdtek. Náluk a szakemberválasztás során az elsődleges szempont, hogy megfelelő ár-érték arányban tudják kivitelezni a terveiket, emellett időt és pénzt tudjanak megtakarítani.
2017-ben rekordmagasságba emelkedett a megkezdett lakásépítések összege – túlszárnyalta a 400 milliárd forintot. Az idei első negyedéves adatok alapján ezt nem sikerül megdönteni (márciusig 78,5 millió forint értékben indultak ezek a típusú beruházások).
A szegmensben az igazi kérdést a kedvezményes áfakulcs sorsa jelenti, amelynek jövő év végi megszűnése valószínűleg tovább emeli a jelenleg is bővülő költségeket. Ez azonban csak a bizonytalanság egyik része, a másik, hogy egyre szigorúbbá válnak az energetikai követelmények. Ezt szem előtt tartva ugyanis a kivitelezőknek arra is kell figyelniük, hogy a ház energiafelhasználásának negyede megújuló energiaforrásból származzon.
Mennyire számítanak olcsónak a veszprémi ingatlanok?
Az ingatlanárak drágulása idén sem állt meg, az év első harmadában országos szinten 2 százalékkal bővültek az átlagos négyzetméterenkénti árak. Emögött persze jelentős területi eltérések tapasztalhatóak egy-egy térségen belül is.
Veszprém megyében például 3 százalékkal drágultak az ingatlanok, a határain belül viszont meglehetősen széles skálán mozognak az adatok. Pápán és Balatonfüreden 3 százalékkal csökkentek, Tapolcán stagnáltak, míg Veszprémben 6 százalékkal, Ajkán és Várpalotán 14–18 százalékkal emelkedtek az átlagos négyzetméterárak az említett időszakban.
A piaci szereplők figyelmét a százalékoknál jobban lekötik az ezek mögött tapasztalható átlagos négyzetméterenkénti árak. Ebből a szempontból figyelembe kell venni az ingatlan típusát: a Pápán meghirdetett családi házak például 40 százalékkal maradnak el a megyei és 34 százalékkal az országos átlagtól – ez nagyjából 70–90 ezer forintos eltérést jelent a négyzetméterárakban. Ugyanez az ingatlantípus Balatonfüreden és Balatonalmádiban 42–68 százalékkal haladja meg a megyére jellemző átlagos árszínvonalat – ami mintegy 98–142 ezer forint különbséget takar.
Hasonló eltérések figyelhetőek meg a lakáspiacon is, annyi különbséggel, hogy ebben a szegmensben magasabb átlagos négyzetméterárak érvényesülnek. Megyei viszonylatban itt is a Balaton mellett fekvő települések vezetik a listát, ezekhez képest a Veszprémben eladó lakások 23–66 százalékkal, várpalotai társaik pedig 52–64 százalékkal kedvezőbb átlagáron vásárolhatóak meg.
Erős kezdéssel indult az idei év
Az ingatlanpiacra jellemző általános tendencia, hogy a téli, illetve a nyári hónapokban a forgalom visszafogottabb, ezzel szemben az ősz beköszöntével szárnyalnak az adásvételek. A szezonalitás ellenére idén az év első hónapjai is dinamikusan indultak, és bár a konkrét számok még nem érhetőek el a KSH honlapján, a szakértők nagyjából 40–50 ezerre becsülik az áprilisig terjedő időszak forgalmát.
Forrás: Ingatlannet.hu