Akinek úgy fáj a torka, hogy nem tud nyelni, aki annyira köhög, hogy kiszakad a tüdeje, akinek a láza napokig nem megy le 38,5 alá, az beteg. Annak aztán mondhatják, hogy a Covid–19 vírus új változatai enyhék és nem veszélyesek.
Az Eris és a Pirola névre keresztelt új variánsok már a nyakunkon, pontosabban a torkunkban vannak – hivatalosan is. Bár nem kerülnek százak kórházba, lélegeztetőgépre, mégis komolyan kellene venni az újabb Covid-variánsokat. Sokan csak legyintenek. Ugyan, könnyű kis őszi megfázás, elszopogatnak néhány köhögéscsillapító cukorkát, azután várják, hogy majd csak túl lesznek a kellemetlen, de ismerős tüneteken. Közben az utcán, a közösségi járműveken, a munkahelyeken osztogatják tovább a folyamatosan mutálódó vírust. Valószínű, hogy már az ikszedik Covid-variáns száguldozik közöttünk.
Az egészségügy irányítói a lovak közé dobták a gyeplőt, nincsenek szabályok az új, enyhébbnek minősített változatokra. Nincs tesztelés, nincs statisztika, a beteg magára maradt, illetve jobb érzésű háziorvosára – már ha van neki. A „nagy hullám” idején naponta kapott tanácsokat egy ország a tiszti főorvosától (sosem hittük volna, hogy egyszer visszasírjuk a nemzet nagymamáját!). Most néma csönd, senki nem mond semmit.
Úgy tesznek a belügyminiszterhez tartozó egészségügyi irányítók, mintha nem száguldozna az Eris és a Pirola, mintha az iskolákból az osztályok negyede nem hiányozna. A munkahelyek fekete lyukak, a magyar munkavállalóknak rutinjuk van abban, hogyan kell betegen is dolgozni. Statisztika nincs, illetve a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ időnként jelenti, mennyi a szennyvízben a SARS-CoV-2 örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja. Legutóbb 12 városban az örökítőanyag emelkedését mérték. A jelentés szerint Veszprémé magas, de nem növekszik.
Hogy mennyire nem tudunk semmit, azt az internet is igazolja: alig találunk bejegyzést a magyarországi helyzetről. A kedves beteg pedig bolyong az információk özönében, hogy akkor most nem kell neki antibiotikum, mert az vírus ellen nem használ, miközben lángol a torka, minden nyelés kínfájdalom, vagy mit csináljon? Talán ha tudná, hogy fertőzött, jobban figyelne magára is és arra is, hogy legalább egy hétig ne menjen közösségbe, az utcán viseljen maszkot, gyakran mosson kezet. És felépülése után is figyeljen magára, mert az úgynevezett post-Covid-tünetek hosszan elkísérhetik. Ha pedig nem tudja, hogy volt-e egyáltalán ilyen fertőzése, akkor nem gondol a lehetséges következményekre sem.