Szolidaritás címén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csaknem 4 milliárd forint hozzájárulást varrt Veszprém nyakába, a Magyar Közlöny szerint. Fizessenek a „gazdagok”?
A 855 településből álló szolidaritási listát Budapest vezeti. A fővárosnak 89 milliárd forintot kellene befizetnie, amit a fővárosi közgyűlés erősen vitat, ugyanis 50 milliárddal kevesebbet akarnak erre áldozni. Karácsony Gergely főpolgármester szerint törvénytelen, hogy a főváros idén már 50 milliárd forinttal kevesebb működési támogatást kap az államtól, mint amennyit szolidaritás címén befizet. Folyamatban van egy elhúzódó per is ezzel kapcsolatban, amelyben a főpolgármester szerint a bíróság a fővárosnak adott igazat. Megkérdeztük a veszprémi polgármester és a képviselők véleményét is.
Amennyiben átfutjuk a listát, látni fogjuk, Veszprém a szomszédos megyeszékhelyekhez képest viszonylag jól megúszta, de persze nyilván a gazdasági erő volt a mérce. A Székesfehérvárra kivetett sarc több mint a duplája a veszpréminek, egészen pontosan 8,9 milliárd forint. Győrtől 12,5 milliárdot várnak a szolidaritási alapba, Debrecentől 10-et, Szegedtől 5-öt. Kecskeméttől 6,9 milliárd forintot. A veszprémi önkormányzat Szombathellyel van egy súlycsoportban.
Elvileg a szegény önkormányzatok megsegítésére szolgál a szolidaritási hozzájárulás. Csakhogy, igazságos-e ekkora terhet varrni a már amúgy is kivéreztetett önkormányzatok nyakába? Ugyanis más a szorzó az államtól kapott támogatásnál és más a kivetett sarcnál. „A hvg.hu nemrég ismertette a Népszava számítását, amely szerint, míg 2020-ban az önkormányzatok 58 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulást fizettek, addig idén már 360 milliárd forintot von el tőlük az Orbán-kormány. Öt éve az önkormányzatok támogatása nettó 763 milliárd volt, idén nettó 990,5 milliárd lesz, ami nominálisan 29,8 százalékos növekedés.”
Tehát amíg az állami támogatás az infláció mértékével növekedett, ha növekedett, addig a szolidaritási elvonás ötszörösére dagadt.
No persze, mondhatni, Veszprémre „aranyeső” hullott az utóbbi években az Európa Kulturális Fővárosa óriásprojekttel kapcsolatban, hát évente visszakérnek belőle valamennyit. Csakhogy ez egy rendkívüli periódus volt a város életében, tehát ezt nyilvánvalóan nem lehet a sarcnál alapul venni.
Szép dolog a szolidaritás, de akinek kényszerűen kell fizetni és nem önszántából adja, annak biztosan nem tetszik.
Végül engedtessék meg egy teljesen szubjektív megjegyzés. Nem Magyarország találta ki ezt a szolidaritásosdit, ami többnyire rosszul végződik, mert a szegényeket nem ösztönzi, a gazdagabbakat felhergeli. Volt az átkosban is, a szovjet blokkban is, de például a régi Jugoszláviában úgyszintén. Titóék addig fejték szolidaritás címén a fejlett Szlovéniát, Horvátországot és a Vajdaságot, amíg a szóban forgó két köztársaság katapultált a szövetségből, mert megunták, hogy belőlük él Montenegró és Koszovó. Az exjugó-szolidaritást végül már annyira felfejlesztették, hogy minden dolgozóra kiterjesztették, minden dolgozó béréből vonták az 1 százalék szolidaritási hozzájárulást, sok kicsi sokra megy alapon.
No de nem akarunk ötleteket adni.
Vezető kép forrása: Magyar építők