Mint ahogy már megírtuk, a kedd esti Magyar Közlönyben jelent meg, hogy Veszprém idén 3,7 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást köteles befizetni az államkasszába. Erről megkérdeztük a polgármestert és a képviselőket.
A hír megjelenése után kérdéseket fogalmaztunk meg, és elküldtük azokat Porga Gyula polgármester sajtósának, illetve a város 17 képviselőjének.
A kérdéseink:
1. Ez az összeg be volt-e tervezve a város idei költségvetésébe?
2. Mi a véleménye a szolidaritási hozzájárulásról és erről az igencsak jelentős összegről?
3. Öt év alatt országosan megötszörözték a szolidaritási hozzájárulás összegét. Mindeközben az önkormányzatok támogatását alig emelték, legfeljebb a hivatalos infláció mértékével. Hat év alatt az infláció 48,5 százalék volt, így 2020 és 2025 között az önkormányzatok támogatásának reálértéke 18 százalékkal csökkent. Erről mi a véleménye?
Elsőként a polgármesteri hivatal sajtófőnökének, Müller Mihálynak a válasza érkezett meg:
„Veszprém költségvetése tervezés alatt áll, arról a képviselő-testület február 27-én, a közgyűlésen dönt. Porga Gyula polgármester úr február 10-én, az idei terveket bemutató rendezvényén is elmondta, hogy Veszprém városa a költségvetését hagyományosan konzervatívan, felelősségteljesen tervezi meg. Mivel a szolidaritási hozzájárulás összegének befizetési kötelezettsége jogszabályon alapul – tehát nem váratlanul merül fel – ezt tényként kezelve ennek teljes összege szerepel a költségvetés tervezetében, és ezzel együtt kerül a képviselő-testület elé megvitatásra.”
Katanics Sándor független képviselő a következőket írta nekünk: „Veszprém 2025-re vonatkozó szolidaritási hozzájárulásának összege, ami a közlönyben megjelentek szerint pontosan 3 756 009 349 forint, közel 270 millió forinttal több, mint a tavaly ilyenkor megállapított összeg. (Tavaly 3 487 933 000 forint volt.)
A költségvetési rendeletet február 27-én fogja tárgyalni a testület. Még bizottsági ülések előtt sem volt az előterjesztés, ezekre a jövő héten kerül sor. Mint a Pénzügyi és Költségvetési Bizottság elnöke sem kaptam még meg a rendelettervezetet, és sajnos nem ismerem a főbb számokat sem. Legkorábban várhatóan a jövő héten hétfőn fogom megkapni az anyagot. A polgármester ugyan bemutatta már egy politikai rendezvény keretében, hogy mi várható, de nem gondolom, hogy nekem mindezt ilyen formában kellene megismernem.
Egyéni választókerületi képviselőként – annak ellenére, hogy a javaslataimat a polgármester kérésére már január első napjaiban írásban leadtam – még személyes egyeztetésre sem hívott a város első embere. 1998 ősze óta vagyok képviselő, de ilyesmire soha nem volt még példa. (Eddig minden esetben előzetesen is egyeztetett a város polgármestere a képviselőkkel azelőtt is, hogy a tervezet elkészült volna.)
Például az építményadók jelentős emelésével kicsit próbálta megelőzni a város a szolidaritási adó mértékének várható növekedését. Ebből körülbelül 500 millió forinttal remél idén több bevételt a város. Az, hogy miként hat vissza ez az adófizetők magatartására, még kérdéses.
Azt sejtem, hogy azért nem történt idén először egyeztetés az egyéni választókerületi képviselőkkel, mert üres a ’kincseskamra’. Szerintem nincs mozgástér, és idén várhatóan minden erőforrás kell a működés biztosítására. Fejlesztésekre, jelentősebb összeget felemésztő karbantartásokra nem igazán futja.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerésével járó pluszforrások mára elfogytak, nagy kihívás lesz a város számára a nemrég létrehozott intézmények életben tartása is.
Sajnos nem érzékelhető a gazdaság felpezsdülése Veszprémben sem. Félő, hogy Veszprém visszafordul abba a ’szürkeségbe’, amiből az EKF évében megpróbált kiszabadulni.”
Adamecz Zoltán (Együtt Veszprémért) válasza: „Nem volt betervezve, legalábbis a polgármester úr erre nem tért ki hétfőn a költségvetés ismertetésén. Legalább nem felesleges beszedni a lakosságtól a 0,15 milliárd és a vállalkozásoktól az emelés 0,5 milliárdos összegét az ingatlanjaik után. A 3,75 milliárdhoz igazán szükség lesz ezekre. A költségvetés kétharmada elmegy a költségekre, miközben korábban egyharmada sem volt. Nem lesz fejlesztési forrás.”
Kovacsics Zsolt (Mi Hazánk) válasza is megérkezett: „Február 10-én volt Veszprém város 2025. évi költségvetésének bemutatója, melyen betegség miatt nem tudtam részt venni, így részleteket sem tudok mondani. Felháborít a Veszprém városát terhelő 3,7 milliárdos adó! Ugyanakkor nem lep meg, mivel olyan extra kiadásokkal terheli meg államkasszánkat a Fidesz, hogy azt csak drasztikus pótlásokkal lehetséges egyensúlyozni.”
Szücs Zoltán (Magyar Kétfarkú Kutyapárt) ezt írta nekünk: „A polgármester úr a hétfői prezentációjában nem tért ki részletesen erre a ‘kisebb’ kiadásra.Ezt a tehenet már lassan addig fejik ott fönt, hogy nemhogy tejet, de tejport se fog adni. A különadókból csak részben tudjuk majd ezt a kiadást fedezni. A részvételi költségvetéssel szerencsére oda fog kerülni az a minimális, fejlesztésre szánt pénz, ahova tényleg kell.”