Mautner Zsófi A falusi konyhám című kötete személyes ízemlékek, receptélmények segítségével mesél a szerző gyerekkoráról, a kunmadarasi házhoz köthető hagyományokról, melyeket ugyan tiszteletben tart, mégis alakít rajtuk.
A fénycsipkés ház és a körülötte lévő vidék, az ott termő növények, a helyi szokások, szeretet koptatta tárgyak és a környékbeli emberek minden elevensége megjelenik a kötetben. A receptek annyiban követik a hagyományos, vidéki főzési szokásokat, hogy szerzőjük ragaszkodik a friss alapanyagokhoz, a legjobb minőséghez, és intenzíven kihasználja az évszakok által kínált lehetőségeket. Annyiban viszont igenis modernek, hogy az ételek egyszerűen beszerezhető hozzávalókból készülnek, praktikusak, takarékosak, gyorsan, lazán tányérra varázsolhatóak akár egy városi konyhában is.
Kiderül, mi a titka az olyan látszólag egyszerű ételnek, mint a szívmelengető paprikás csirke vagy család apraját-nagyját összeterelő húsleves, ami gyakorlatilag gyógyír mindenre. Megtudhatjuk, mi az a parasztkrémes, melyet igenis illik illetlenül enni, mert a sűrű krém lépten-nyomon kicsúszik a tésztából. A szerző apró fogásokat, trükköket árul el a befőzéssel vagy akár frissítő italokkal kapcsolatban, és azt is, mitől különleges a kamilla és hogyan fedezte fel magának.
A receptek az évszakokat követik végig, az ízek pedig csodálatos tárgyakban kelnek életre, mint a karcagi fátyolüveg, a kispesti gránit (szívecskés kakaósbögre) vagy a bonyhádi, piros zománcedények.
A falusi konyhám, Mautner Zsófi legszemélyesebb könyve a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg, és itt rendelhető meg.
A vezető kép Csibi Szilvi fotója