Civil szervezetek sajtóközleményt adtak ki a köznevelési törvény módosításával kapcsolatban. A közlemény szerint Áder Jánoshoz fordulnak kérve, hogy a törvényt küldje vissza az Országgyűlésnek megfontolásra. A civilek kérését az alábbiakban közöljük.
Arra kérjük a köztársasági elnököt, hogy éljen az Alaptörvényben foglalt jogával és a törvényt küldje vissza az Országgyűlésnek megfontolásra!
Az indoklásban kifejtük, hogy a törvény sérti a normavilágosság követelményét, ugyanis nincs tekintettel azon tanulókra, akiknek a számára az igazgató olyan módon engedélyezte a tankötelezettség magántanulóként való teljesítését, hogy ezen engedély hatálya kiterjed legalább a 2019/2020-as tanévre. A törvény ezzel tanulók ezreit hozhatja bizonytalan helyzetbe néhány hét múlva azzal, hogy a státuszukról nem rendelkezik egyértelműen.
További indokként felhozzuk, hogy a törvény nem biztosít kellő felkészülési időt. Így például a fejlesztő pedagógiai ellátás a törvény kihirdetésétől számított 8. napon lép hatályba; az alternatív kerettantervek jóváhagyásának szempontjait úgy egészülnek ki, hogy már a törvény kihirdetésétől számított 8. napon alkalmazni kell, még a folyamatban lévő engedélyezési eljárásokra is; és már szeptember 1-jétől a magántanulóság helyébe lép az egyéni munkarend intézménye, holott jelenleg még az sem ismert, hogy mely szerv lesz kijelölve az ezzel kapcsolatos rendelkezésekre.
A köztársasági elnöknek küldött levél teljes szövege itt olvasható.
A törvénymódosítást nem előzte meg szakmai egyeztetés, miközben a módosítások gyermekek, tanárok, szülők millióit érintik. A törvénymódosítás ellen több mint 40 civil szervezet és a teljes ellenzék tiltakozott.
A jó oktatás alapja a bizalom légköre. A tervezett törvénymódosítás épp ezt a bizalmat rombolja tovább. Reméljük, hogy Áder János méltányolja kérésünket, és így a törvény visszakerül az Országgyűléshez, ezzel pedig lehetőség nyílik az oktatás kérdéséről valódi, az érintettek és a szakértők bevonásával zajló érdemi egyeztetésre és a törvény módosítására is.
Csatlakozó szervezetek:
- Alapítványi és Magániskolák Egyesülete
- Amnesty International Magyarország
- Civil Közoktatási Platform
- Cseve Csoport
- Hálózat a Tanszabadságért
- Igazgyöngy Alapítvány
- Kapcsolódó Nevelés Egyesület
- Magyar Anyák
- Magyartanárok Egyesülete
- Oktatási Vezetők Szakszervezete
- Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete
- ReSuli – a Megújuló Oktatásért Alapítvány
- Szülői Hang Közösség
- Szülői Összefogás Gyermekeink Jövőjéért
- Tanítanék Mozgalom
- Tankönyvesek Országos Szövetsége
- Társaság a Szabadságjogokért
- Történelemtanárok Egylete
- Válaszkész Szülők Egyesülete