A játék, az alkotás, a kocka szerelmese Zentai Ferenc, aki kétmillió legókockából épített kiállítással örvendeztette meg a hétvégén a megyeszékhely érdeklődőit. A Laczkó Dezső Múzeum két szintjét is elárasztották a műanyagcsodák.
A leg godt! (játssz jól!) dán kifejezésből származik a világot meghódító építőrendszer neve. Különlegessége, hogy az alkatrészekből szinte bármit meg lehet építeni, illetve egyazon rendszer elemeit képzik: minden egyes sorozat, újonnan megjelenő készlet – mérettől, formától, színtől és funkciótól függetlenül – illeszthető a már megjelent készletekkel és alkatrészekkel.
A megyei múzeumban a szombati szikrázó napsütés ellenére a kocka szerelmesei mégis a falakat választották, mert kincseket nézegethettek. Két napig volt csodálható a Titanic méretpontos másolata, a Millenium Falcon űrhajó, a Mikulás-figurákból is vagy húszféle. Teljes terepek, mint például a Star Wars filmek helyszínei, karibi tengerpartok, klasszikus óriáskerekek – természetesen forgás közben –, de megtalálható Anakin Skywalker „kocsija”, amellyel kilencévesen megnyerte a gyorsasági versenyt. No és a világ ikonikus épületei: a Colosseum, a Big Ben, a London Bridge vagy az Eiffel-torony.
Zentai Ferenc gyermekként nem vált legórajongóvá, beszippantotta a számítógépek világa. Programozó édesapjához hasonlóan ő is ezt a szakmát művelte, felnőtt korában kapott rá a színes kockákból építkezés örömére. Azóta sok tízezer készletet vásárolt, az interneten egyedi darabokra csap le. Sok építmény gyári kollekció, de ma már a világ számos pontján terveznek egyedi alkotásokat. Zentai Ferenc is tervez ilyeneket. Azt mondja, ma már minden megépíthető legóból. Példának okáért a Life magazin egyik híres, a holdra szállás fotójával megjelenő címlapját is legómozaikokból állította össze. A kiállító számítógépes program alkalmazásával maga tervezi a legtöbb alkotását. Minderről ebben a videóban mesél.
Nyolc évvel ezelőtt elhatározta, megmutatja gyűjteményét, hogy kedvet keltsen a gyerekekben a kocka iránt, akiknek többsége a világot „készen kapja”. A legógyártók is alkalmazkodnak az új szokásokhoz, egyre több a kész panel. Zentai Ferenc rendszeresen szervez építőtáborokat, játszóházat. Korosztályonként várta most is őket a múzeumban.
1932-ben Ole Kirk Christiansen asztalosmester cége a dániai Billund községben fajátékokat gyártott, de csak két évvel később kezdte használni a „LEGO” nevet. 1947-ben kezdett a ma is ismert műanyagból játékokat készíteni. A játék legfőbb újdonsága az volt, hogy a többnyire négyszögletes építőelemek tetején „bütykök” helyezkedtek el, aljuk pedig lyukas volt. Ezzel az eljárással az egészen kis gyermekek is könnyen össze tudták őket nyomni, épp annyira, hogy ne essenek szét, de könnyen szét lehessen őket szedni. A korai időkben a szállítmányok legtöbbje visszatért, a helyi gyártósorok bezártak; az emberek úgy gondolták, hogy a műanyag játékok sohasem tudják felváltani a fából készülteket. 1954-ben az alapító fiának javaslatára vizsgálták felül az akkor még problémás, gyakran nehezen kapcsolódó rendszert. 1958-ban született meg az igazi legó, aminek a minőségével már elégedett lehetett mind a vásárló, mind a gyártó. Sikerességét bizonyítja, hogy 50 év után az akkori elemekkel a ma gyártottak is tökéletesen kompatibilisek.
Fotók: a szerző