Az utóbbi időben többször olvashattuk, hallhattuk a hírekben, hogy a madárinfluenza vírusa az ország több pontján okozott fertőzést és elhullást a vadon élő madárpopulációban. Mivel a Balaton és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területe kedvelt kirándulóhelye a veszprémieknek is, úgy gondoltuk, hasznos információkkal szolgálhatunk olvasóink számára, ha utánanézünk, mi a helyzet szűkebb pátriánkban, ahol megszámlálhatatlanul sok vad madárfaj él.
Magától értetődően fordultunk a nemzeti park vezetőjéhez, de ő a nyilatkozni jogosult NÉBIH-hez (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) irányított bennünket. Írásbeli kérdéseinkre a hivatal sajtóosztályától az alábbi válaszokat kaptuk.
– Mely területeken és milyen súlyosságú madárinfluenza fertőzést észleltek mostanáig?
A NÉBIH laboratóriuma fogságban tartott vadmadárból összesen 5 esetben mutatta ki a vírust, míg szabadon élő vadmadárból 14 megye 41 településén 135 esetben.
(A vadmadár eseteket ez a térkép mutatja.)
– A vízimadarak, hattyúk, vadkacsák, sirályok között előfordult-e pusztulás?
– A vadmadár állományban a fertőzés folyamatosan jelen van, így a baromfiállományok védelme kiemelten fontos. Éppen ezért a hatóság a vadmadarakat folyamatosan monitorozza, és gondoskodik az állandó mintavételről. A hazánkban begyűjtött vadmadár tetemek többségében vízimadarak, elsősorban sirályok, hattyúk és récefélék voltak, hasonlóan az Európa többi tagállamában találtakhoz.
– A betegség átterjedt már a Balaton-felvidék madárpopulációjára is?
– A vadmadár állományban országszerte jelen van a vírus csakúgy, mint Európa nagy részén. A vadmadarak megbetegedése ellen nincsen hatékony védekezési mód. Az állattartók, beleértve azokat is, akik saját célra tartanak állatokat, leghatékonyabban úgy tudnak a madárinfluenza ellen védekezni, ha minden lehetséges módon megakadályozzák háziállataik vadmadarakkal való érintkezését.
– A madárinfluenza fertőzés szezonális probléma, vagy bármikor felütheti a fejét?
– Mint említettük, a vadmadár állományban a fertőzés folyamatosan jelen van. A vírus különböző szerotípusai bármikor előidézhetnek járványos megbetegedést vadmadarakban, de a vírus nagy távolságokra elsősorban a vonuló madarak segítségével juthat el és fertőzheti meg a baromfiféléket. Így elsősorban a vadmadarak vonulási időszakában fordulhat elő megbetegedés.
– A háziszárnyasok karanténja, szükség esetén az állatok elpusztítása nyilván csökkentheti a fertőzés terjedésének veszélyét, de mit lehet tenni a vadon élő madarakkal?
– A vadmadarak madárinfluenzában történő elhullásához nagyban hozzájárult a rendkívül kemény tél. Azok a vadmadarak, melyek átvészelik a betegséget, változó időtartamra ugyan, de védettséget szereznek a madárinfluenza bizonyos szerotípusaival szemben. A vadmadarak megbetegedése ellen nincsen hatékony védekezési mód. Így a betegség megjelenésének megelőzése elsősorban azon múlik, hogy az állattartók betartsák az általános járványvédelmi előírásokat, biztosítsák az Országos Főállatorvos által elrendelt minimum járványügyi feltételeket, ezáltal minden lehetséges módon megakadályozzák a vadmadarakkal való érintkezést.
– Mit tegyen, aki a tóparton vagy a Balaton-felvidék kirándulóhelyein madártetemet talál? Hol tegyen bejelentést?
– A legegyszerűbb a helyi szakembereknek jelezni a tapasztaltakat. Ezek lehetnek: az illetékes járási hivatal állategészségügyi feladatokat ellátó osztálya, az illetékes megyei kormányhivatal állategészségügyi feladatokat ellátó főosztálya, vagy bármelyik hatósági állatorvos, magánpraxist folytató állatorvos is, akik értesítik a hatóságot. Természetesen a lakosság bejelentést tehet a NÉBIH ügyfélszolgálati felületein is: a hivatal 80 263 244-es zöldszámán vagy az [email protected] e-mail címen. Az ezekre a csatornákra érkező bejelentéseket a NÉBIH továbbítja a területileg illetékes helyi hatóságnak.
– Az elhullott állatok begyűjtése és megsemmisítése kinek, melyik hatóságnak a feladata?
– „Békeidőben” az önkormányzatok feladata a közterületen talált állati tetemek begyűjtéséről gondoskodni. Az aktuális járványhelyzetben a talált madártetemeket a helyileg illetékes állategészségügyi hatóságnak lehet bejelenteni, amely a tetemek begyűjtéséről, vizsgálatra küldéséről és ártalmatlanításáról központi utasítás szerint intézkedik. A vadmadarakkal kapcsolatos járványtani adatgyűjtésben kiváló az együttműködés a NÉBIH és a Magyarországi Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei között. Ez utóbbiak sok esetben még az elpusztult madarak begyűjtésében is aktív szerepet vállalnak.