Amíg 1990-ben a családi pótlék még az átlagbér 26 százaléka volt, ez mára alig több mint 2 százalékát teszi ki. 16 éve egyetlen forinttal sem nőtt ez a juttatás. A családi pótlék összege 2009. január elseje óta változatlan.
A KSH adataiból jól látszik, hogy a családi pótlék egy családra jutó havi átlaga 1995 és 2005 között szolidan ugyan, de folyamatosan emelkedett, majd 2005-ről 2006-ra történt egy nagy ugrás. Utána 2008-ig még volt némi növekedés, azóta viszont az egy családra jutó havi átlagos összeg változatlan. A legátfogóbb családvédelmi juttatás, a családi pótlék tehát egyre kevesebbet ér. Míg 1990-ben a családi pótlék egy családra jutó átlagos összege 26 százaléka volt a bruttó átlagbérnek, 2005-ben csak 8 százaléka. A 2008 óta változatlan összegű családi pótlék egy családra jutó átlagos összege 2022-re már csupán a bruttó átlagbér 2,36 százalékát tette ki. (Azóta pedig még kevesebb lett.)
A Nyomtass te is! friss lapszámának további témái:
Az európai uniós tagállamok nagykövetei a napokban hagyták jóvá azt az új jogszabályt, amely a médiaszabadság és a szerkesztői függetlenség védelméről szól. Egyedül Magyarország nem támogatta a döntést.
A múlt hét végétől a benzinért 3, míg a gázolajért 4 forinttal kell többet fizetni. Ezzel a kárunkra tovább nő a különbség több szomszédos ország áraihoz képest: náluk már 60−100 forinttal olcsóbb az üzemanyag. A mostani fűtési szezonban a korábbinál majd ötödével kevesebb szociális célú tüzelőanyaggal számolhatnak a rászorulók: családonként már csak 1-1,5 köbméterrel.
Hiába nyertek sokan az ingyenes napelempályázaton, az állam csak nem akar fizetni a kivitelező cégeknek, ezért sok helyen teljesen leállt a munka. Mivel sokan csak az interneten tájékozódnak a napelemekről, könnyen előfordulhat, hogy félinformációk alapján hoznak döntéseket. A Nyomtass te is! Közöl néhány hasznos információt a napelemekről.
Olvassa, nyomtassa, terjessze. Innen töltheti le.
Illusztráció: lakmusz.hu