Mécs Károly fél évszázadon át testesítette meg kora férfiideálját. Tíz éve a Pannon Egyetem hallgatói is megtapasztalhatták, amikor vendégükként A kőszívű ember fiai forgatásáról beszélt Korcsmáros Pál kiállításán. Mécs Károly 89 éves korában halt meg.
Nemcsak huszártiszti egyenruhában, de egyszerű ingben is hódított Mécs Károly, aki a hatvanas évektől folyamatosan főszerepeket játszott. Első sikerét 1960-ban Noszty Feri nyalka huszárhadnagyaként. Az igazit, a hosszan tartót Baradlay Richárd hozta meg számára. Anno a mozikban négymillióan (!!! – ilyen ma elképzelhetetlen) látták Richárd vakmerő akcióit, de a televíziók szegényes költségvetésének következményeként az 1964-es Várkonyi művet évente nézhetjük meg ma is. Anno a gyerekek mind hősök akartak lenni, karddal, lóval, akár életük árán is megvédeni a hazát.
A harmadik filmes katona szerepében inkább elgondolkodtatta, mint lelkesítette a nemzetet Sára Sándor 80 huszárjában, amelyben szintén egyenruhát viselt Mécs Károly, csakhogy egy osztrák vezérlőtisztet alakított. Elegánsan, pontosan, fegyelmezetten. Ahogy mindig is dolgozott színpadon és filmen egyaránt. Ezeket a tulajdonságait kevésbé volt könnyű követni, megjelenését jóval könnyebben. Ruháival divatot teremtett. A két emelet boldogság és az Esős vasárnap című alkotásokban a sötét pulóver alatt fehér inget viselt, kihajtott gallérral. Na, ezek után, aki adott magára, eldobta a zakót és a nyakkendőt, lazán „mécsesre” vette a figurát. Nem kellett számára különleges jelmez a férfias szerephez.
Mécs Károly színpadra és filmre termett, de ezt a Színművészeti Főiskolán nem látták meg sem elsőre, sem másodikra, háromszor kellett próbálkoznia, hogy bejusson. 1961-ben kapott diplomát. A kor követelménye szerint vidékre kellett szerződnie, ahol megkezdődött a pozitív szerepek sora. Ha valamelyik előadásban csak kicsit is billent a mérleg, Mécs Károly úgy tudta megmutatni az általa formált alak bonyolultságát, hogy a nézők a pártjára álltak. Illyés Gyula híres, sokszor játszott drámájában ő volt az egyetlen, akinél Görgei Artúr nem a nemzet árulójaként, hanem felelős hazafiként tevékenykedett.
Férfias megjelenéséhez társult bársonyos hangja is. A magyar szinkron egyik meghatározó alakja volt, 324 filmhez kölcsönözte hangját, csupa „igazi férfi” szólalt meg a vászonról, mint például Paul Newman, Omar Sharif, Humphrey Bogart, Burt Lancaster, Marcello Mastroianni, Gregory Peck, Jean-Louis Trintignant, Michael Caine, Jean-Paul Belmondo, Alain Delon.
Hosszú pályafutása során a legmagasabb kitüntetést is kiérdemelte, a Kossuth-díjat. Büszke volt a pályatársai szavazata alapján elnyert Nemzet Színésze címre, de leginkább a közönség szeretetére. Azt remélte, filmje hőseinek emléke sokáig hat majd.
Vezető kép: Arcanum/Film Színház Muzsika