Továbbra is az inflációt tartják legnagyobb kihívásnak a vállalkozók – derült ki a megyei Top 100+200 kiadvány bemutatójának résztvevői között rögtönzött körkérdésen az iparkamarában.
Egyedül az egyetem rektora, dr. Gelencsér András válaszolta a fenntarthatóságot, mint a legnagyobb kihívást. Tavaly óta nincs lényeges változás tehát, ami a problémákat illeti. A Veszprém megyei céges toplista is ezt az állandóságot tükrözi, azzal, hogy azért berobbant az első három cég közé a Valeo egy viszonylag újonnan megjelent vállalata, a Valeo eAutomotive Hungary Kft.
A toplistások jobban fizetnek
Tulajdonképpen megnyugtató, hogy a megyénkben működő nagy cégek állják a sarat. Évtizedek óta a gazdaság oszlopai. A 2022-es gazdasági év nettó árbevételének több mint a nyolctizede és az export mintegy 98 százaléka a megyei Top 100+200 vállalkozásokhoz kötődik. A foglalkoztatottak több mint felét, a hattizedét is ők alkalmazzák, ami nem kevés, hiszen összesen 66 ezer foglalkoztatott van a megyében. Ezek a toplistás cégek jobban is fizetik a dolgozóikat – hallottuk Dégi Zoltán, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Veszprém Vármegyei Adó-és Vámigazgatósága igazgatójának elemzésében. Veszprém vármegyében az éves átlagbér 5 millió 63 ezer forint volt dolgozónként. Ugyanez a Top 300-nál 6,3, a Top 100-nál pedig 6,6 millió forint volt a vizsgált évben.
Mit csinálnak a többiek?
A hagyományosan a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, a NAV, a KSH és a Napló megyei napilap együttműködésével elkészült kiadvány rejtett üzeneteiről beszélve dr. Markovszky György elnök eltöprengett azon, hogy van az, hogy az összes vállalkozás 3 százaléka képes az árbevételnek több mint a 80 százalékát megteremteni? Az adat az egész rendszer hibájára utalhat, mert nem abban teszi érdekeltté a vállalkozásokat, hogy igyekezzenek hatékonyabban többet termelni. Egyébként 9552 vállalkozás van a megyében, közülük a kicsik átlagban legfeljebb 3 alkalmazottal dolgoznak.
Feltűnő továbbá, hogy a toplista első három helyezettje negatív adózás előtti eredménnyel zárt, amire a beruházások a magyarázat.
Kimagasló KKV-k
Veszprém megyére a KKV-k (kis- és középvállalkozások) a jellemzőek. Beszédében Markovszky György külön kitért rájuk. Felhívta a figyelmet, a KKV szereplők közül a leggyorsabban növekszik a Happ fuvarozó kft. Márkóról, amely 79,9 százalékos növekedést ért el 2022-ben, ami nagyon jelentős. Őket követi a vámosi Csatári Plaszt gép- és műanyagipari Kft. 57 százalék fölötti növekedéssel. A Happ a 49. a toplistán, a Csatári Plaszt az 56. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. 35,9 százalékos dicséretes növekedését is kiemelte az iparkamara elnöke, ami az 59. helyhez volt elegendő a manufaktúrának a toplistán.
Tágabb összefüggésekben is szó volt a megye gazdasági eredményeiről. A NAV tükrében a Dunántúlon Veszprém megye a 4. legjobb adózó Győr, Fejér és Komárom után. Markovszky György emlékeztetett rá, megyénk elvesztette a gazdasági teljesítményének egy igen jelentős hányadát a rendszerváltás utáni évtizedekben. Az a kérdés, ezt hogyan lehet visszapótolni? Milyen új beruházásokkal? Mert az nem kérdés, hogy mindannyiunknak ez lenne az érdeke, hiszen ebből élünk.
A tíz legnagyobb
A legnagyobb vállalkozások a Veszprém megyei Top 100+200 szerint: 1. Continental Automotive Hungary Kft., 2. Valeo eAutomotive Hungary Kft., 3. Valeo Auto-Electric Magyarország Kft., 4. Nitrogénművek Vegyipari Zrt. 5. Vöröskő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., 6. Napcsillag Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., 7. Adient Mezőlak Kft., 8. Le Bélier Magyarország Formaöntöde Zrt., 9. Yanfeng International Automotive Technology Kft. és a 10. Balluff-Elektronika Kft.
A november 14-i rendezvényen átadták a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Napló szerkesztősége által alapított Az Év Vállalkozása díjat. Nagyvállalat kategóriában a Vemévszer Építő- és Szerelőipari Kft. kapta meg az elismerést, kisvállalkozás kategóriában a Lantech Számítás- és Biztonságtechnikai Kft. Kutatás-fejlesztés és innováció területén a Silverfrog Informatika Kft. vitte el a pálmát.
Fotók: a szerző