A nagyközönség június 24-étől látogathatja az Egry József születésének 140. évfordulója alkalmából összeállított kiállítást a teljesen felújított Laczkó Dezső Múzeum tágas termeiben.
– Kevés olyan képzőművész élt Magyarországon, aki annyira kötődött a térséghez és Európához, mint Egry József – mondta a múzeum megnyitóját és a kiállítást beharangozó sajtótájékoztatón Navracsics Tibor, a területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter. – A kiállítás szép szimbóluma az Európa Kulturális Fővárosa pályázatunknak, a térségben és Európában gondolkodásnak.
– Amikor elkezdtünk az EKF-ről gondolkodni, akkor a kulturális tartalmon kívül elsődleges célunk a városban lévő rozsdapontok felszámolása és a meglévő kulturális infrastruktúra műszaki állapotának jelentős felújítása volt – vette át a szót Porga Gyula polgármester. – A múzeum épülete közel kétmilliárd forintból újult meg. Idén hihetetlenül nagy az érdeklődés Veszprém iránt. Az a célunk, hogy az egyszer idelátogatók visszatérjenek, és ehhez kellenek a vonzó turisztikai attrakciók. Természetesen a helyi igények kielégítése ugyanilyen fontos számunkra.
Az első komoly felújítás
Péterváry-Szanyi Brigitta, a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója elmondta: a 120 éves múzeum egy százéves épületben kapott helyett. Előtte a gyűjtemény a megyeházán volt.
– A mai napig hálásak vagyunk Laczkó Dezsőnek, aki fontosnak tartotta, hogy Veszprémben múzeum épüljön – hangsúlyozta. – Az intézmény alapkövét 1914-ben tették le, de maga az épület csak 1923-ban készült el, és 1925-ben avatták fel. A múzeumnak ez az első komoly felújítása. Ami most elénk tárul, az jó alap a jövőre nézve. Itt csak a falak eredetiek, kivéve két teret, amit már 2019-ben sikerült felújítani. Készült egy lift, akadálymentes bejárat és mosdó.
Egry József érett korszakának alkotásai
Sipos Anna művészettörténésztől, az Egry-kiállítás kurátorától megtudtuk, hogy a nyitó kiállításon több mint 55 mű szerepel majd. A festményeken kívül archív fotókat, leveleket, skicceket is láthat a közönség. Ez nem egy életmű-kiállítás lesz. Egry József érett korszakának alkotásait szeretnék bemutatni, az 1918 utáni műveket és a festő két olaszországi útján készült alkotásokat.
– A Laczkó Dezső Múzeum rendelkezik a legnagyobb Egry-gyűjteménnyel – folytatta. – A hamarosan megnyíló kiállításra azonban magángyűjtőktől és tíz közgyűjteményből is érkeznek művek.
A gyűjtők
Magyarországon a műgyűjtők nem szeretik a nyilvánosságot. Egyedül Szabó András, a Resonator Kft. alapítója és tulajdonosa, illetve a felesége, Költő Magdolna vállalták névvel és arccal, hogy igen, ők adnak kölcsön a gyűjteményükből néhány Egry-festményt az október végéig nyitva tartó kiállításra. A házaspár pár éve létrehozta a Resoart Alapítványt, a Budapesten a cégük tulajdonában lévő szecessziós épületből kiköltöztették az irodáikat. A helyükön kiállítóhelyet alakítottak ki, amelyet idén ősszel szeretnének megnyitni a közönség előtt.
A vezető képen a múzeumigazgató megmutatja a felújított épületet a sajtótájékoztató résztvevőinek. Fotók: Hujder Balázs