A miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel a napokban kijelentette, hogy a „Balatont meg kell tartani magunknak”. Ő úgy értette, hogy a magyarok számára, sok olvasó viszont úgy, hogy maguknak. De kié is a Balaton?
Normális helyeken az ország legnagyobb tava közkincs. Azt nem lehet elkeríteni, és mindenki számára lehetővé kell tenni a hozzáférést. A tömegek nyaralóhelyéből az elmúlt években egyre inkább a kiváltságosok pihenőhelyévé vált a Balaton. Kormányközeli és egyéb jól menő vállalkozók vásárolják fel a legjobb telkeket, hogy oda luxusapartmanokat húzzanak fel. Eltűnőben vannak a szabadstrandok, a kempingeket beépítik. A szabályozás az építkezéseknek kedvez a zöldfelület és a szabadon hozzáférhető vízpart kárára.
A Balaton legértékesebb szállodáit, nyaralóit, táborait, vállalati üdülőit, kikötőit egyetlen gazdasági érdekkör szerezte meg. Az Orbán-kormány a 2010-es évek második felében 2-3 év alatt kiszórt 300 milliárd forintot a turizmus „fejlesztésére”. Ennek több mint kétharmadát a pályázók fél százaléka között osztották ki. Így azt ugyan el lehet mondani, hogy a tó partján már hat ötcsillagos és tucatnyi négycsillagos szálláshely van, ahol egy négyfős családnak egy hét egy–másfél millió forintba kerül, de azt nem, hogy ettől élhetőbb lett a Balaton.
Orbán Ráhel a napokban az elitképző Mathias Corvinus Collegium rendezvényén fejtette ki gondolatait a magyar turizmusról. „A Balatont hosszú távon meg kell tartanunk magunknak. Ugyanez érvényes a Fertő tóra”. Az ő elmélete szerint Budapesten még több luxusszállodát, éttermet, boltot kellene nyitni, hogy a gazdagabb nyugati turistáknak legyen vonzó a főváros.
A Nyomtass te is! friss lapszámának további témái:
– Nagyon kemény szavakkal ítélte el egy nemrégiben megjelent írásában Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a magyar kormány kapkodó és átgondolatlan gazdaságpolitikáját.
– A magyar gazdaság tavaly sem pörgött fel, és idén sem, sőt a második negyedévben lassult. Éves átlagban nemhogy 4, de 2 százalékos növekedés sem nagyon lesz.
– Miközben minden attól hangos, hogy romokban a gazdaság, nem működnek az állami szolgáltatások, mégis erőteljes béremelés történt a kormányban. Viszont ezzel párhuzamosan a kormányzati szektorban dolgozók bérét csökkentik.
– Ha a Tisza Párt felhatalmazást kap a magyar emberektől, teljesen új vagyonnyilatkozati rendszert vezetünk be, és húsz évre visszamenőleg minden magas rangú politikust és családtagjaikat vagyonosodási vizsgálatnak vetünk alá – közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke.
– A kormány közzétette a közúti járművezetők és közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának szabályait módosító rendelettervezetet. Az új szabályozás szeptember 1-jén lép hatályba.
Olvassa, nyomtassa, terjessze! Innen töltheti le.
Pápai Gábor rajza