Összeállították azoknak az országoknak a 40-es listáját, amelyekben optimálisak a feltételek a nyugdíjas élethez. Figyelembe vették többek között a nyugdíjak összegét, az egészségügyi ellátást, a környezet minőségét. Magyarország a 32. Itt a nyugdíjas paradicsom?
A Global Retirement Index elemzései alapján a nyugdíjasok számára a négy legjobb ország Norvégia, Svájc, Izland és Írország. Norvégia az első, ez szinte megtippelhető volt, hiszen közmondásosan jó a szociális gondoskodás hálózata náluk, ráadásul a nyugdíjalapjuk nagyrészt a gazdag olajtársaságok részvényein alapszik.
Svájc a második helyre szorult, ugyanis kimondható, hogy ebben a gyönyörű alpesi országban csak a gazdagoknak kiválóak a feltételek. Akinek nagy nyugdíja van, az pompás szanatórium szintű idős otthonok, magánklinikák, szabadidős foglalkozások közül válogathat.
Hol van még a világon nyugdíjas paradicsom? Ötödik helyen Ausztrália következik a listán, majd Új Zéland, Luxemburg, Hollandia, Dánia, Csehország, Németország, Finnország, Svédország, Ausztria, Kanada, Izrael, Dél-Korea, USA, Nagy-Britannia és Belgium. A kelet-európai országok közül egyedül Szlovénia került be ebbe a nyugdíjas paradicsom elit különítményébe, a 21. helyen.
Szlovénia igazából mindig is nyugatnak számított inkább, mint keletnek a minőségi iparával és a kényelmes életkörülményeivel, már a titói időkben is. A hírt átvevő horvát hírportál, a Slobodna Dalmacija megjegyezi, hogy az exjugoszláv országok közül nincs is másik a listán, még Horvátországot sem tüntették fel.
Pedig az ember azt képzelné, hogy milyen jó lehet az Adriára leköltözni és ott végtelenített nyaralásba kezdeni, amikor már nem kell dolgozni, és amikor már nincsenek a család felé sem teljesítendő kötelességek.
De hát úgy látszik, a számok azt mutatják, az euró bevezetése óta Horvátország már a német és a holland nyugdíjasoknak is drága lett, nem csak a helyieknek. Az európai országok közül a másik mediterrán paradicsom, Görögország is csak kicsit járt jobban Horvátországnál, mert az utolsó, azaz a 40. helyen végzett, de mégis bekerült a nyugdíjasok számára legjobban lakható országok közé.
A Global Retirement Index felmérésében külön kitér a növekvő inflációra, mint olyan jelenségre, ami hosszú idő után ismét a nyugdíjasok életének is központi problémája. Hiszen zuhan a nyugdíjuk vásárlóértéke. A növekvő élelmiszer- és energetikai, lakhatási költségek feladják a leckét az időseknek is.
Na és mi a helyzet nálunk? Magyarország a 32. helyen áll, közvetlenül előttünk Olaszország a 31. helyen. Erős a gyanúm, hogy a külföldi nyugdíjasok szemszögéből nézték nálunk a helyzetet, mert az nem létezik, hogy a 200 ezer forint (kb. 500 euró) körüli magyar átlagnyugdíj jónak számíthat európai viszonylatban.
Úgy igen, hogy hazát váltó sorstársaink 2000 eurós német, holland nyugdíjjal kezdenek itt új életet. Az ő szintjükön már nálunk is vannak magánklinikák, idősotthonok. Szép a táj, kellemes a klíma, lehet kirándulni, kertészkedni és az ingatlanárak nekünk legyenek bár elérhetetlenül magasak, még mindig alacsonyabbak kicsit a nyugat-európaiaknál.